Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN Fabricare ornamente + Comert la beneficiari: ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN Fabricare ornamente + Comert la beneficiari: ornamente

Buna ziua,

As dori sa aflu care sunt codurile CAEN potrivite pentru:
- Fabricarea/asamblarea de ornamente/decoratiuni din lemn, ceramica, nuiele etc.
- Comertul acestor ornamente, dar nu intr-un punct fix (magazin specializat), ci la beneficiari, adica vanzare catre magazine care sa le comercializeze.

Multumesc!
Ati putea merge pe urmatoarele coduri CAEN:
3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
Această clasă include:
-fabricarea de echipament de protecţie
-fabricarea de îmbrăcăminte din material ignifug si îmbrăcăminte de protecţie
-fabricarea de centuri de siguranţă pentru instalatorii de linii electrice şi de alte centuri de siguranţă de uz profesional
-fabricarea de veste de salvare, din plută
-fabricarea de căşti rezistente, din material plastic, şi de alte echipamente de protecţie personală din material plastic (de exemplu căşti pentru sportivi)
-fabricarea de costume de protecţie pentru pompieri
-fabricarea de căşti de protecţie din metal şi alte dispozitive de protecţie personale din metal
-fabricarea de dopuri pentru urechi şi zgomot (de exemplu pentru înot şi protecţie împotriva zgomotului)
-fabricarea de măşti de gaze
-fabricarea de creioane şi stilouri de toate tipurile, inclusiv mecanice
-fabricarea de peniţe
-fabricarea ştampilelor conţinând data, a celor pentru sigilat sau numerotat, dispozitivelor de imprimat manual sau etichetat, garnituri pentru imprimare manuală, riboane şi tuşiere
-fabricarea de globuri pentru brazii de Crăciun
-fabricarea de umbrele, parasolare, bastoane
-fabricarea de nasturi, copci, agrafe, butoni, fermoare
-fabricarea de brichete
-fabricarea de articole de uz personal: pipe, piepteni, bigudiuri, pulverizatoare pentru parfum, recipiente izoterme şi alte vase izoterme pentru uzul personal sau gospodăresc, peruci, bărbi, sprâncene false
-fabricarea de articole diverse: candele, lumânări şi similare, flori, fructe şi frunze artificiale, articole surpriză, site şi ciururi de mână; manechine, sicrie etc.
-fabricarea coşurilor de flori, buchetelor, coroanelor si articolelor similare
-activităţile de împăiere
Această clasă exclude:
-fabricarea de fitile pentru brichete, vezi 1349
-fabricarea de articole de îmbrăcăminte pentru lucru (de exemplu halate, salopete, uniforme) vezi 1412
-fabricarea de articole surpriză din hârtie, vezi 1729

4690 Comerţ cu ridicata nespecializat
Această clasă include:
-comerţul cu ridicata al diverselor produse fără nici o specializare