Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins cu permisul suspendat si am fugit
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins cu permisul suspendat si am fugit

am fost prins cu permisul suspendat , am fugit pe jos si am fost prins , ce consecinte o sa fie , pe kt timp o sa fie anulat permisul ... ?
pai ati savarasit o infractiune, si nu o sa mai aveti permis pana la finalizarea dosarului penal. dupa aceea vi se va anula 1 an
si cat timp poate dura pana la finalizarea dosarului ? ... multumesc
nelumolt a scris:

pe kt timp o sa fie anulat permisul ... ?

Pai, cam pentru totdeauna!

In caz dvs. s-a deschis un dosar penal pentru conducerea unui vehicul cu permis suspendat. In urma primirii unei condamnari cu suspendare sau a unei amenzi penale permisul se va anula.

Noul Cod Penal
Art. 335
(2)
Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

oug195
Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4) , art. 335 alin. (2) , art. 336, 337, art. 338 alin. (1) , art. 339 alin. (2) si (4) din Codul penal;

Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
multumesc mult pentru informatii , dar as mai vrea sa stiu care ar fi amenda penala ( suma )...