Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Titlu executoriu si somatie ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Titlu executoriu si somatie ANAF

Am primit prin posta titlu executoriu si somatie ANAF emise in 08.02.2014 pentru diferente de impozit anual de regularizare. Documentul mentionat in titlu executoriu ce evidentiaza suma : "D.I.A. nr 40806149........91 din 03.04.2012" , in valoare de 440 lei, deci pentru 2011.
Sunt salariat, si mic actionar, dar nu am ridicat dividende pentru 2011 ; nici un alt venit; posibil ca dividendele neridicate sa fie explicatia ?
Am "exersat" pe bursa si am avut o pierdere in 2011 de 2000 lei. Nu am mai depus formularul suplimentar de venit desi se spune ca se deduce pierderea., iar Firma de brokeraj trimite oricum fisa la fisc, cred .
In 2011 am avut doar venituri de la firma si nu am mai depus formularul de venituri suplimentare.
Cum pot face "dovada stingerii acestora" ?
Mentionez ca la posta asteptau mii de plicuri asemanatoare cu al meu !

~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua!

Si eu am primit Titlu Executoriu si Somatie.De fapt am primit 2 somatii intr-o saptamina,fiecare indica alta valoare.Am solicitat si Fisa Fiscala ,...care a aratat alta valoare.
S-a intocmit si dosar de executare.
Mi s-a explicat(dind telefon),ca termenul de executare este dupa 15 zile de la primirea hirtiei de somatie prin posta.Adica poprire pe cont bancar.
De atunci am trimis mail-uri cu solicitare explicatii,dar nu primesc nici un raspuns.

Problema mea este ca sumele debitoare sint platite la zi,dar s-au calculat penalitati,amenzi,dobinzi la sumele din 2010 pina in prezent.
In toti anii din 2010 si pina in 2014 nu am stiut de existenta acestor penalitati,desi am solicitat frecvent fisa fiscala.Nu au fost trecute in nici o fisa..si acum apar toate gramada,fara nici o explicatie...si destul de greu de urmarit atitea sume,si repede.
Nu se face referire la ce sume se refera si nici perioada de penalizare pentru pentru cite zile se aplica!!
As dori sa stiu cit este de legala aceasta procedura!...si ce ar trebui sa intreprind ..pentru a nu mi se bloca contul.Nu stiu care este vina mea!!??

Multumesc mult!!
~ Conținut șters la cerere ~
Fara mailuri la anaf... nu merge...fara faxuri sau alte chestii de genul.. Le faceti degeaba..
Impozit pe dividende era obligat sa opreasca PJ pt dvs, deci nu e de acolo. Trebuie sa fie alt venit impozitat. posibil sa fii gresit firma de brokeraj si sa fii transmis ca ati avut castig? Atunci trebuia sa depuneti D 200 si s aplatiti diferenta de impozit...
barbuta a scris:

Buna ziua!

Si eu am primit Titlu Executoriu si Somatie.De fapt am primit 2 somatii intr-o saptamina,fiecare indica alta valoare.Am solicitat si Fisa Fiscala ,...care a aratat alta valoare.
S-a intocmit si dosar de executare.
Mi s-a explicat(dind telefon),ca termenul de executare este dupa 15 zile de la primirea hirtiei de somatie prin posta.Adica poprire pe cont bancar.
De atunci am trimis mail-uri cu solicitare explicatii,dar nu primesc nici un raspuns.

Problema mea este ca sumele debitoare sint platite la zi,dar s-au calculat penalitati,amenzi,dobinzi la sumele din 2010 pina in prezent.
In toti anii din 2010 si pina in 2014 nu am stiut de existenta acestor penalitati,desi am solicitat frecvent fisa fiscala.Nu au fost trecute in nici o fisa..si acum apar toate gramada,fara nici o explicatie...si destul de greu de urmarit atitea sume,si repede.
Nu se face referire la ce sume se refera si nici perioada de penalizare pentru pentru cite zile se aplica!!
As dori sa stiu cit este de legala aceasta procedura!...si ce ar trebui sa intreprind ..pentru a nu mi se bloca contul.Nu stiu care este vina mea!!??

Multumesc mult!!

buna seara!
am o problema asemanatoare.
la societatea la care lucrez a sosit o recomandata care continea somatie si titlu executoriu
pentru ''venituri din amenzi aplicate de institutii specializate'' in valoare de 1500 lei
am rugamintea de a ma ajuta cu o parere...nu am idee despre ce este vorba.
va multumesc anticipat!
o seara buna!