Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare

Buna ziua. Sper ca am postat pe forumul care trebuie :)
Pot fi coasigurata copilului meu, care este:
- elev in clasa a XII-a ( este major - are peste 18 ani)
- este incadrat in grad mediu de handicap PERMANENT (primeste 33.5 ron -
indemnizatie de handicap, beneficiaza deci de serviciile sistemului public
de sanatate fara plata vreunei asigurari medicale)
- copilul nu este incadrat in munca
- eu nu am nici un venit ( sunt eu insami bolnava si ca sa fac investigatii este
necesara asigurare medicala)?
Multumesc :)
Potrivit Legii nr. 95 / 2006 privind reforma in domeniul sanatati, urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;

b) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani, care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate;
....
d) persoanele cu handicap care nu realizeaza venituri din munca, pensie sau alte surse cu exceptia, celor obtinute in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 102/1999 privind protectia speciala si incadrarea in munca a persoanelor cu handicap, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 519/2002, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) bolnavii cu afectiuni incluse in programele nationale de sanatate stabilite de Ministerul Sanatatii Publice, pana la vindecarea respectivei afectiuni, daca nu realizeaza venituri din munca, pensie sau din alte resurse;
Am fost la CASS si au confirmat ca pot fi coasigurata (la inceput au ezitat la a-mi da un raspuns rapid, intrucat nu s-au mai confruntat cu aceasta situatie). Eu am avut venituri in perioadele:
- 1 ian 2009 - 31 dec 2009 = 12 luni
- 1 ian 2010 - 31 mai 2010 = 5 luni
- 1 sept 2010 - 31 noi 2010 = 3 luni, pentru care nu am platit CAS.

Incepand cu 1 dec 2010 pana in prezent nu am avut venituri. Nu am primit nici o somatie de plata pentru anul 2009 si 2010. Singura somatie primita a fost abia in anul 2012, pentru restantele anului 2008, cu penalizari, pe care am achitat-o. Posibil sa primesc in mileniul 4 si somatiile de plata pentru anul 2009 si 2010, CAS + penalitati (penalitati care sunt mai mari decat contributia CAS in sine).

Intrebarea mea este : cum sa fac sa platesc cat mai putin la CASS, caci mi s-a comunicat ca pot deveni coasigurata doar daca achit toate datoriile din urma. Numai ca aceste datorii sunt extrem de mari pentru mine, daca la datoriile anilor 2009 si 2010, mi se adauga si 5.5 % (din salariul minim pe economie) pe anii 2011, 2012, 2013. S-ar aduna vreo 3000-3500 ron
[(600 ron+penalitati 2011) + (600 ron +penalitati 2012) + (600ron+penalitati 2013)], ori eu nu am nici 300 ron.

Daca am rabdare pana in noiembrie 2015 (sa fac coasigurarea atunci) mi se va calcula doar (CAS+penalitati datorat pe 2009) + (CAS+penalitati 2010) + CAS din ultimele 6 luni din perioada (1 dec 2010 - 31 noi 2015 = 5 ani), adica cu mult mai putin? Sau la datoriile anilor 2009 si 2010 se adauga CAS 5.5% pe 6 luni (din perioada 1 dec 2010 - prezent = 3 ani) si pot sa fac coasigurarea acum? Multumesc :)
sery107, utilizator