Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la recalcularea pensiei in urma deciziei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la recalcularea pensiei in urma deciziei curtii constitutionale

buna ziua,
as dori sa ma lamureasca cineva de ce nu beneficiez si eu de recalcularea pensiei
cu luarea in calcul a indicelui de corectie,cf.dispozitiilor art.170 din legea 263/2010
tinand cont de urmatoarele:
-beneficiez de drept la pensie deschis cu data de 11.septembrie 2011.
-anterior acestei date am beneficiat de drept de pensie anticipata partial.
Am intrebat la casa de pensii Tg.Mures si mi s-a raspuns ca persoanele care anterior acordarii pensiei ptr.limita de varsta au beneficiat de pensie anticipata nu
au dreptul la recalcularea pensiei cf.hotararii curtii constitutionale .
Intrebarea mea este daca am sau nu dreptul la recalculare.
Astept cu nerabdare sa primesc un raspuns in acest sens.
Va multumesc din suflet,
Cu stima
Daniela
Daca v-ati deschis drepturile la pensie anticipata partiala inainte de 01/01/2011,nu aveti dreptiul la aplicarea indicelui de corectie.
Au dreptul doar cei care si-au deschis drepturile dupa 01/01/2011.
buna seara,
va multumesc pentru promtitudinea cu care mi-ati raspuns dar mai vreau sa va intreb ceva:
- Punctajul meu mediu anual este acelasi si anume 1,17608 incepand din 21.09.2011, cand din pensie anticipata partial am trecut in pensie pentru limita de varsta si pana in prezent.
-Valoarea punctajului mediu anual ramane acelasi de la deschiderea dreptului la pensie pentru limita de varsta pana la sfarsit?
Va multumesc
Cu stima
Daniela
Nu ati precizat cand v-ati deschis drepturile la pensie anticipata partiala.
Daca v-ati deschis dreptul la pensie anticipata partiala inainte de 01/01/2011,nu aveti legatura cu indicele de corectie.
Daca aveati dreptul la aplicarea indicelui de corectie,vi se aplica indicele de 1,06 incepand cu 01/01/2013.
Dar nu vi s-a aplicat,pentru ca nu aveti dreptul.
Punctajul mediu anual valabil pentru pensia de limita de varsta ramane de regula acelasi.
El poate sa cresca,numai in anumite conditii.
1. Pe perioada cat ati beneficiat de pensie anticipata partiala punctajul mediu anual era cel calculat initial si care se mentine si la pensia pentru limita de varsta daca intre timp nu s-a modificat stagiul de cotizare (adica daca intre timp ati mai lucrat sau ati avut perioade asimilate).

2. - Pe perioada cat ati beneficiat de pensie anticipata partiala acesta a fost diminuata.
- Puteti verifica aceasta pe un cupon de pensie anticipata partiala unde daca inmultiti punctajul mediu anual cu valoarea punctului de pensie va da o suma mai mare decat pensia primita pe cupon.

3. Acum, cand primiti pensia pentru limita de varsta, se mentine punctajul mediu anual dar nu mai aveti pensia diminuata.
va multumesc mult ,acum am inteles,intr-adevar am beneficiat de pensie anticipata inainte de 01.01.2011.
cu stima,
daniela