Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art 231 Cod Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art 231 Cod Penal

Articolul 231 vorbeşte despre plângerea prealabilă şi despre împăcare

Întrebare
Împăcarea despre care vorbeşte alin.2 se referă la faptele de furt comise de orice autori sau se referă la cele comise între membrii de familie ?

Eu înţeleg aşa
alin.1 precizează că e nevoie de plângere prealabilă la furturile comise între membrii de familie
alin.2 precizează faptul că împăcarea înlătură răspunderea penală la faptele cuprinse în acel alinieat INDIFERENT de autorii acestora
Nu numai la furtul între rude este posibilă împăcarea, conform Nului Cod penal:

(2) În cazul faptelor prevăzute la art. 228, art. 229 alin. (1), alin. (2) lit. b) şi c) şi art. 230, împăcarea înlătură răspunderea penală.
deci cum am zis eu
indiferent de calitatea autorilor este posibilă împăcarea