Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este posibila împăcarea la TENTATIVA FURT CALIFICAT ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este posibila împăcarea la TENTATIVA FURT CALIFICAT ?

ART. 231*) c.p.
Plângerea prealabilă şi împăcarea
(1) Faptele prevăzute în prezentul capitol, săvârşite între membrii de familie de către un minor în paguba tutorelui ori de către cel care locuieşte împreună cu persoana vătămată sau este găzduit de aceasta, se pedepsesc numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(2) În cazul faptelor prevăzute la art. 228, art. 229 alin. (1), alin. (2) lit. b) şi c) şi art. 230, împăcarea înlătură răspunderea penală.

Cand ati savarsit fapta ?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Deci este posibila împăcarea ?
~ Conținut șters la cerere ~
Bună ziua,
Potrivit dispozițiilor Legii 274/2020 (publicată în Monitorul Oficial din data de 26.11.2020), intrată în vigoare din 29.11.2020, împăcarea nu mai este posibilă în cazul infracțiunii de furt calificat.
La ce dată a fost săvârșită infracțiunea?