Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog, doresc o informatie in legatura cu o hotarare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog, doresc o informatie in legatura cu o hotarare definitiva privind circulatia pe drumurile publice.

Buna seara,Am o mare rugaminte la dvs,daca ma puteti lamuri in legatura cu o hotarare definitiva,ce am sa o aplic mai jos....as dori va rog frumos,sa imi explicati pasii ce treb facuti,pt a recupera carnetul de conducere,daca acest nou cod penal,ii va reduce pedeapsa cu suspendare,sau mai clar,cand poate da din nou examen pt obtinerea permisului,aceasta persoana?Va multumesc anticipat.
Cu stima

Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: Dosar 14272/212/2013 Hotărăşte 15.10.2013 În baza art. 87 alin.1 din OUG nr.195/2002 cu aplic. art. 320 ind.1 alin.7 C.pr.penală condamnă pe inculpatul ....... la pedeapsa de 8 luni închisoare. În baza art. 81 C.pen. suspenda condiţionat executarea pedepsei de 8 luni închisoare pe o durata de 2 ani şi 8 luni termen de încercare stabilit in conditiile art. 82 C.pen. În baza art.71 C.penal interzice inculpatului ---- exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit.a teza a doua si lit.b C.penal. În baza art.71 alin.5 C.penal pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii se suspenda si executarea pedepsei accesorii. În baza art.359 C.pr.pen.atrage atentia inculpatului ......asupra dispozitiilor art. 83 C.pen. a caror nerespectare are ca urmare revocarea suspendarii . În baza art.189 C.pr.penală onorariul avocatului din oficiu în cuantum de 200 lei conform împuternicirii nr.3651/20.06.2013 se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti în favoarea Baroului ......... În baza art.191 alin.1 C.pr.penală obligă inculpatul la plata sumei de 800 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat .
camicr, utilizator
Noul cod nu-l ajuta cu nimic, poate sa mearga sa sustina examen la un an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare pentru un nou permis.
Va multumesc mult,pentru raspuns.
Cu stima.