Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Clauze abuzive
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Clauze abuzive

Un contract de credit ipotacar care contine o clauza abuziva cade sub incidenta legii 193/2000?
Am incercat, la sugestia dv., la ANPCPPS. Mi-au spus ca preiau reclamatia si o transmit mai departe la ANPC. Ori eu am depus deja o reclamatie acolo: au raspuns ca banca a desfiintat contractul si ei nu mai pot face nimic, sa merg, daca vreau, in justitie. Ceea ce am facut deja. Incerc sa ma descurs singur si mai am intrebari. In acest context, va multumesc pentru ajutor.

Banca, in baza unei clauze pe care am incalcat-o, a desfiintat contractul. Chemarea in judecata ataca aceasta clauza pe care o consider abuziva deoarece a fost vorba de un contract standard, pre-format (cf, legea 193/2000).
In al doilea rind, motivul pentru care am incalcat clauza a fost provocat de aparitia unei situatii imprevizibile (cf. art 1271 nCC).
Imi pare rau.
Demersul de unul singur impotriva unei banci nu este usor, daca puteti cautati un avocat specializat in astfel de procese caruia sa ii cereti macar o consultatie pe dosar.