Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare client eronat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare client eronat

In luna oct 2013 s-a facturat pe un client X si s-a incasat (mai mult decat cval facturilor, drept pt care am inregistat in 419). Corect era sa se factureze si incaseze pe clinetul Y. Cum pot corecta eroarea?
Multumesc!
Potrivit ordin 3055/2009:

8.1.2. Evaluarea la inventar şi prezentarea elementelor în bilanţ
54 -
(1) În scopul întocmirii situaţiilor financiare anuale, entităţile trebuie să procedeze la inventarierea şi evaluarea elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii.

ordin 2861/2009

28. -
(1) Creanţele şi obligaţiile faţă de terţi sunt supuse verificării şi confirmării pe baza extraselor soldurilor debitoare şi creditoare ale conturilor de creanţe şi datorii care deţin ponderea valorică în totalul soldurilor acestor conturi, potrivit \"Extrasului de cont\" (cod 14-6-3) sau punctajelor reciproce scrise. Nerespectarea acestei proceduri, precum şi refuzul de confirmare constituie abateri de la prezentele norme şi se sancţionează potrivit legii.

Deci la inventarierea de la 31.12.2013 trebuia sa se identiifice aceasta eroare. Comisia de inventariere trebuia sa gaseasca aceasta eroare si sa o comunice contabilitatii.

Eu as redeschide anul 2013 sa inregistrez in dec 2013 corectiile (daca nu ati depus bilantul 2013 inca). Bineinteles trebuie rectificativa la D394/oct sau trim IV 2013, daca e cazul.

Daca aplicati tva la incasare vi se va modifica si rulaj 4427 in data incasarii, si deci cuprindeti diferentele la regularizari D300 care il depuneti pt ian 2014, sau feb 2014 sau trim I 2014. Pt ca D300 dec sau trim IV 2013 nu va mai corespunde cu sold 4423/4424.
Ioan Petru Butariu, Contabil