Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Autoritate parentala exclusiva prin acord de mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Autoritate parentala exclusiva prin acord de mediere

Buna ziua,
Poate cineva sa ma ajute cu informatii privind urmatoarea speta:
un cuplu necasatorit au un copil minor. ea este de acord ca el sa exercite autoritate parinteasca exclusiva si sa poata pleca oricand cu copilul in strainate.Este posibil ca instanta sa aprobe un acord de mediere incheiat in acest sens?Multumesc
Buna ziua. Da , ia act de vointa partilor incheiata, prin acordul de mediere.
Nu, instanta nu va aproba un asemenea acord. Exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti este hotarata doar de catre instanta si in baza unor probe serioase, nu pot conveni partile acest lucru. Pentru deplasarile in strainatate nu trebuie decat ca tatal sa fie de acord si sa dea o declaratie la notariat.
Nicidecum.
Ca poate sa isi dea acordul ca mama sa calatoreasca cu minorul in strainatate e una si se pot intelege in acest sens, insa nu pt autoritatea parinteasca exercitata exclusiv e mama.
Asta ar aproba instanta doar daca exista motive intemeiate.
Instanta nu va pronunta o hotarare pe acest acord.
gi-jane2, moderator
depinde de motive: poate e incarcerata, poate sufera de vreo boala, poate este plecata in strainatate, doar asa. Dar daca e totul ok, mama nu poate refuza exercitarea indatoriirii ei de mama, acest lucru ar leza in mod categoric interesul superior al copilului.
depinde de motive: poate e incarcerata, poate sufera de vreo boala, poate este plecata in strainatate, doar asa.

Doar asa, dar instanta analizeaza daca aceste motive si in ce masura o impiedica sa exercite autoritatea parinteasca, nu prin acord.