Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensatoriu in cazul concedierii art 65
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensatoriu in cazul concedierii art 65

Buna ziua,

Imi puteti spune daca am dreptul la un salariu compensator daca mi se imnaneaza preavizul de 20 de zile? Mentiunez ca ma intorc din CIC 2 ani si firma imi desfiinteaza postul si ma concediaza .
Multumesc anticipat
Dreptul la salarii compensatorii il aveti numai daca asa ceva este prevazut in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In lipsa unei astfel de prevederi, angajatorul nu are nicio obligatie in a acorda salarii compensatorii.
Si inca un amanunt: salariile compensatorii sunt impozitate cu 85%. Cel mai probabil sau cel mai intalnit caz este Acela in care angajatorul solicita salariatului sa ramana acasa pe perioada preavizului platindu-l ca si cum ar fi fost prezent la locul de munca.
Unde este prevazuta impozitarea cu 85%???