avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 62/2011 cod 441, 442, 443, 444, 445
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 62/2011 cod 441, 442, 443, 444, 445

Am nevoie urgent. Unde gasesc codurile? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:16, 26 Februarie 2014
La link-ul de mai jos gasiti note explicative pentru fiecare sectiune / diviziune / grupa / clasa a CAEN rev. II 2008

Clasificarea activitatilor din economia nationala explicatii
www.avocatnet.ro/content/con...
Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea 62/2011este Legea dialogului social si cuprinde codurile 441, 442, 443, 444, 445
Nu le gasesc.Ma puteti ajuta?

Despre ce Coduri vorbiti ?

Daca este vorba despre art.44 din Lege, atunci continutul acestuia este :
Art. 44
(1)Tribunalul competent prevăzut la art. 42 alin. (2) şi la art. 43, după caz, este obligat ca, în termen de cel mult 5 zile de la înregistrarea cererii, să examineze:
a)dacă s-au depus actele prevăzute la art. 42 alin. (2) sau la art. 43, după caz;
b)dacă actul constitutiv şi statutele organizaţiilor sindicale sunt conforme cu prevederile legale în vigoare.
(2)În cazul în care constată că cerinţele legale pentru constituirea organizaţiilor sindicale nu sunt îndeplinite, preşedintele completului de judecată îl citează în camera de consiliu pe împuternicitul special prevăzut la art. 42 alin. (2) şi la art. 43 alin. (1), căruia îi solicită, în scris, remedierea neregularităţilor constatate, în termen de cel mult 7 zile.
(3)În cazul în care sunt întrunite cerinţele prevăzute la alin. (1), instanţa respectivă va proceda la soluţionarea cererii în termen de 10 zile, cu citarea împuternicitului special.
(4)Instanţa prevăzută la alin. (1) pronunţă o hotărâre motivată de admitere sau de respingere a cererii.
(5)Hotărârea tribunalului se comunică organizaţiei, în termen de cel mult 5 zile de la pronunţare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Judecatorul a uitat de cheltuielile de judecata NGABI43 NGABI43 Am castigat un proces in care am cerut si cheltuieli de judecata . In decizia pronuntata , judecatorul mi-a dat castig de cauza dar nu a pomenit nimic de ... (vezi toată discuția)
Omisiune in hotararea judecatoreasca simonik2011 simonik2011 Buna ziua Am o hotarare cu privire la un proces verbal de contraventie si instanta a admis actiunea, a anulat pv dar a omis sa se pronunte cu privire la ... (vezi toată discuția)
Emitere titlu de proprietate cu hotarate judecatoreasca. Costy 27 Costy 27 Am obtinut hotararea definitiva pentru 1,8 ha de teren spre emiterea TP,dar pe hotarare specifica ca nu obliga comisia la cheltuielile de judecata ca nu ca nu ... (vezi toată discuția)