Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor weekend

Datorita cresterii temporare a activitatii o parte din salariati lucreaza 1 sau 2 weekend-uri pe luna. Salariatii sunt incadrati cu sal. minim pe economie. CCM la nivel de unitate este expirat( s-au incept negocierile pentru noul CCM).
Am dori sa acordam sporul de weekend.
In acest sens, trebuie sa facem acte aditionale la CIM -urile salariatilor sau este suficienta o decizie prin care sa acordam acest spor, pana vom inregistra CCM la ITM?
se mentioneaza in regulamentul de ordine interioara
Este buna si emiterea deciziei de acordare a sporului de week-end de catre angajator pana la intrarea in vigoare a noului ccm.
Art. 137. [repausul saptamanal]
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Va multumesc pentru raspunsuri!
Chiar daca Codul muncii prevede ccm /reg.intern , nu vad unde este interdictia ca printr-o decizie angajatorul decide acel spor , pana la intrarea in vigoare a noului ccm.