Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Tranzactionare bitcoin
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Tranzactionare bitcoin

Buna seara, as dori sa stiu, este ilegal sa tranzactionezi bitcoin in Romania ?
Prin tranzactionare ma refer mai exact sa intermediez, adica sa cumpar bitcoin de la cineva, poate chiar din alta tara, si sa-l revand mai departe, tot la fel, in alta tara sau chiar in Romania.
Asta poate fi privit drept activitate financiara, deci ar trebui sa indepliniti formele legale pentru societati financiare. Sigur, nimeni nu va va pune sa platiti taxe daca ati castigat 5 euro/an, dar castigurile mari trebuie declarate la fisc, tinut registru contabil, etc.

Pana la decizia contrarie, simpla folosire de Bitcoin nu e ilegala, insa serviciile financiare trebuie sa indeplineasca cerintele legale, de ex. in SUA a fost arestat pentru spalare de bani un milionar in Bitcoin. Detalii pe [ link extern ]

Spalarea de bani se pedepseste si in Romania.
tgeorgescu, utilizator