Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Raportare pierdere ani precedenti in 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Raportare pierdere ani precedenti in 101

Buna ziua,cum se raporteaza pierderea din anii precedenti in d101 ,daca am profit in anul de baza si calculez impozit pe profit?
cf art . 26 Pierderi fiscale din codul fiscal:

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

vedeti in formularul 101 la rubrica piederi fiscale de recuperat din anii precedenti,rd 40 cred,se preia din formularul 101 aferent anului 2012,si la ce ramane se calculeaza impozitul pe profit.