avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Raportare pierdere ani precedenti in 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Raportare pierdere ani precedenti in 101

Buna ziua,cum se raporteaza pierderea din anii precedenti in d101 ,daca am profit in anul de baza si calculez impozit pe profit?
Cel mai recent răspuns: ContSters277956 , utilizator 12:11, 26 Februarie 2014
cf art . 26 Pierderi fiscale din codul fiscal:

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

vedeti in formularul 101 la rubrica piederi fiscale de recuperat din anii precedenti,rd 40 cred,se preia din formularul 101 aferent anului 2012,si la ce ramane se calculeaza impozitul pe profit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarare sau recuperare profit NNorbert NNorbert Buna ziua Am urmatorul caz, la data de 31.12.2013 societatea a fost pe pierdere 20.000 lei. In trimestrul I 2014 am avut pierdere de 7.000 lei, iar in ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit profit recuperare pierdere fiscala contawest contawest Buna ziua, Va prezint urmatoarea situatie sa ma indrumati daca am inteles si am completat corect declaratia 101 La 31.12.2013 An 2008 pierdere fiscala ... (vezi toată discuția)
Completare declaratia 101 nicoleta_stan nicoleta_stan Buna ziua, Citind articolul dvs.din data de 26 ianuarie 2011, apelez la ajutorul dvs. in legatura cu urmatoarea dilema: - in calculele de recuperare a ... (vezi toată discuția)