Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Insolventa

Buna ziua,daca am o firma cu datorii pe care vreau sa o bag in procedura de insolventa,imi poate bloca conturile personale pentru recuperarea datoriilor la stat, avand in vedere ca eu lucrez si pentru alta firma? Va multumesc!

In faza asta NU. Dupa intocmirea Raportului privind cauzele, DA.
Deci sa inteleg ca vor fi blocate nu doar conturile firmei cat si conturile mele personale.Va multumesc pentru raspuns!
Andrei1700, utilizator
Si daca o las asa cum ie cu datorii si nu mai fac nici o activitate pe ea,se va ajunge la acelasi lucru?
Acest lucru este posibil doar in momentul in care administratorul judiciar (administrator numit dupa deschiderea procedurii) pune in discutie atragerea raspunderii patrimoniale a administratorului si asociatiilor. In cazul in care se voteaza de catre creditori atragerea raspunderii, se deschide o noua actiune separata de cea a insolventei, iar la finalul ei, daca sunt motive pentru atragerea raspunerii, se pot poprii conturile personale.
Care este cea mai simpla solutie pentru a ma scapa de firma,fara a-mi afecta conturile personale sau bunuri care sunt pe numele meu?