Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Părinţii mei au fost împroprietăriţi cu 5 ha teren arabil extravilan cu titlul de proprietate. Ei au decedat în 2005. De atunci, de pământ se foloseşte un frate, din 2005 l-a dat în arendă, dar nu mi-a dat nimic. Titlul de proprietate este încă pe numele părinţilor.
Cum pot să rezolvi această situaţie cu primăria pentru a intra în proprietate provizorie şi a-mi câştiga drepturile din urmă?
Vă mulţumesc!
viorel77, utilizator
Daca pamantul a fost proprietatea parintilor si ei au decedat, problema se rezolva prin dezbaterea succesiunii, nu la Primarie ci la un notar.
ªi dacă ceilalţi nu vor să facă împărţirea, nu se poate să iau partea mea din moştenire şi să fie trecută în registrul de la Primărie?
Nu, nu se poate. Daca ceilalti nu vor sa vina la notar pentru dezbaterea succestiunii atunci trebuie sa-i actionati in instanta.