Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpa - legea aplicabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpa - legea aplicabila

care este numarul de zile medicale in cazul unui accident rutier soldat cu victime omenesti.
va multumesc anticipat si va asigur de inalta mea consideratie
Numarul de zile de concediu medical il stabileste medicul in functie de numarul de zile de spitalizare, numarul de zile de recuperare / refacere.
va multumesc,dorea sa va mai pun o intrebare : am avut accident de masina in anul 2011 august in care fiica mea in varsta de 18 ani si-a pierdut viata din cauza unui alt participant in trafic neatent si bineinteles el este vinovat ,conducea tatal meu bunicul fetei si doream sa va intreb daca e normal ca avand accidentul in 2011 sa ne judecam dupa noul cod penal din 2014?
[ link extern ]
Din pacate nu exista prevederea ca dosarele sa se judece in continuare dupa normele legale in vigoare la data producerii evenimentului sau la data inceperii procesului.
Pe undeva pe aici este o confuzie. In cazul uciderii din culpa nu sunt incidente conditiile de la vatamare din culpa.
Oricum, se aplica legea mai favorabila dar, la ucidere din culpa, sunt tot aceleasi pedepse.
deci e normal sa se aplice codul vechi,nu?
multumesc pentru timpul acordat