Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Permis sedere in Romania pentru un cetatean american
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Permis sedere in Romania pentru un cetatean american

As avea nevoie de un sfat pentru un batran de 79 ani, cetatean AMERICAN. Undeva langa Turda s-a stabilit un american fara nici un fel de venituri. Permisul sau de sedere in Romania expira in 15 martie 2014. Exista vreo solutie pentru a se elibera permisul pe viata? E greu deplasabil , batran si fara bani. Ce sansa am sa-l ajut sa obtina dreptul de a sta definitiv in Romania? Mentionez ca nu e vorbitor de limba romana.

Am inteles. Pot sa spun ca unele criterii le indeplineste. Are o casuta in proprietate de vreo 14 ani . El e in Romania de vreo 18-20 ani. Pot sa spun ca intelege ce se vorbeste romaneste, dar de vorbit o face greoi.
Din ce ati scris pana acum eu as zice ca nu poate obtine cetatenia romana.
Ce s-a schimbat de la ultima prelungire de permis de credeti ca acum n-o va mai putea obtine? Care din conditiile de mai jos nu le indeplineste?

(1) Puteti obtine dreptul de şedere pe termen lung dacă îndepliniti cumulativ următoarele condiţii:
a) ati avut un drept de şedere continuă pe teritoriul României în ultimii 5 ani anteriori depunerii cererii, astfel:
(i) în această perioadă nu ati absentat de pe teritoriul României mai mult de 6 luni consecutive şi nu depăşesc 10 luni de absenţă în total;
(ii) în această perioadă împotriva dumneavoastra nu a fost dispusă nicio măsură de îndepărtare de pe teritoriul naţional;
[...]
b) faceti dovada deţinerii mijloacelor de întreţinere la nivelul salariului minim net pe economie, (nu si daca sunteti membru de familie al cetăţeanului român);
c) faceti dovada asigurării sociale de sănătate;
d) faceti dovada deţinerii legale a spaţiului de locuit, în condiţiile legii;
e) cunoasteti limba română cel puţin la un nivel satisfăcător;
f) nu prezentati pericol pentru ordinea publică şi siguranţa naţională.