Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rudenie martori
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Rudenie martori

Buna ziua,as dori o lamurire in urmatoarea situatie:
Conform dispoz. art. 315 NCPC:
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
in aceasta situatie fratele/sora nu pot fi martori deoarece sunt rude de gradul 2(linia colaterala) asa este?

Depinde de proces ? Ce actiune este ?
Daca ar fi de divort, ar putea sa depuna marturie, daca e partaj ca ex, nu.
este partaj-cu martor frate (pentru partea reclamata),eu am interpretat ca nu se poate asa este?
Asa e :)
multumesc!
Revin,la tema ncpc 315 -martor in dosarul de partaj-ruda de gradul2
-a fost informata ca,are voie ca martor o ruda de gradul 2 in acel dosar conf nrc art316?
care este forma corecta?
cerebel33, utilizator