Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martorii rude de gradul I pot fi audiati inr-un proces ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martorii rude de gradul I pot fi audiati inr-un proces civil?

rudele de gradul 1 pot fi martore antrun proces civil.Va multumesc anticipat ptr.raspunsurile oferite.
Art. 315 Codul de procedura civila
Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori

(1) Nu pot fi martori:
1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;
4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;
5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.
(2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3.

Art. 315 NCPC prevede regula, iar art. 316 NCPC prevede exceptia:
Art. 316. In procesele referitoare la filiatie, divort si alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele si afinii prevazuti la art. 315, in afara de descendenti. ;)