Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... martor divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

martor divort

pot fi citati ca martori in dosarul divort parintii?
art 315 CPC ,alin 1,prevede acest lucru?
Da, pot fi citați părinții, frații, surorile, verișorii, unchii, mătușele, nepoții de la frate/soră.
Nu pot fi citați copii, nepoții de la copii (descendenții).
`
Art. 316 din NCPC - Ascultarea rudelor şi afinilor:
(1) În procesele privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele şi afinii prevăzuţi la art. 315, în afară de descendenţi.
Dapix, utilizator
Buna ziua,
Da, potrivit art. 316 C.P.Civ. in dosare de divort se poat audia si rude de grad unu.
Art. 315

Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori

(1) Nu pot fi martori:

1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
iArt. 316
Ascultarea rudelor şi afinilor

În procesele privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele şi afinii prevăzuţi la art. 315, în afară de descendenţi.

Detalii: /art-316
În procesele privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele şi afinii prevăzuţi la art. 315, în afară de descendenţi.
LA ART.315 scrie clar ca nu pot fi ascultati ca martori,conf 1.
iar la 2,,(2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3.,,
doar daca partile pot conveni!
cum sa mai interpretez?
Interpretarea de la art.315 face referire și la alte acțiuni civile, altele decât raporturi de familie.
Adică, în orice tip de proces civil, indiferent de obiect, pot fi ascultați și martorii rude de gradele 1 și 2, dacă părțile se înțeleg,sau partea adversă din neatenție, nepăsare, sau necunoașterea juridică a legii, acceptă tacit, și fără obiecții audierea acestor martori.
`
Nu același lucru se întâmplă în cazul art. 316, ci aici practic îți bagă pe gât martorii rude de gradul 1 sau 2, cu adversarul.
Eu personal ca o părere proprie, consider ART. 316 CA FIIND NECONSTITUȚIONAL.
`
Am mai văzut topic-uri în trecut cu acest subiect, și ma tot gândeam ca dacă, aș fi eu într-o asemenea situație, aș invoca EXCEPȚIE de neconstituționalitate pe ART. 316 din NCPC.
`
DACĂ SE DĂ HOTĂRÂRE LUÂND ÎN CONSIDERARE MĂRTURIILE RĂUTĂCIOASE ALE UNOR PERSOANE AFLATE DIN START ÎN CONFLICT DE INTERESE, SE ÎNCALCĂ DREPTUL LA UN PROCES CORECT ȘI ECHITABIL.
`
Deocamdată așa este lege, așa spune legea și nimeni nu o atacă la CCR ca neconstituțională, și consecințele......
`
Dacă sunteți deja în situați asta, căutați un avocat specializat în drept constituțional, și încercați să invocați o excepție de neconstituționalitate a art. 316 NCPC.
Aveți acest drept procedural de a invoca excepții de orice fel.
Altfel legea e lege, bună sau proastă, ea se aplică.
multumesc,cata dreptate aveti!
sunt avocati pe care i-am consultat pe aceasta tema,dar cu pareri total diferite !
multumesc!