Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutiri taxe si impozite la persoane cu handicap ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutiri taxe si impozite la persoane cu handicap accentuat

mama mea are handicap accentuat .Ce acte sunt necesare sa depui la primarie pentru a beneficia de scutire la impozite daca casa nu este intabulata si tatal meu a decedat si nu sa facut succesiune .Suntem 2 copii .poate fi scutita mama mea in cazul asta la casa si terenul aferent cladirii? in ce articol scrie in codul fiscal actele care trebuie depuse ?
In conditiile in care nu a fost dezbatuta succesiunea iar un evidentele fiscale figureaza drept proprietar defunctul,pe cale de consecinta mama dv nu poate beneficia de facilitatea scutirii de la plata impozit casa+teren de domiciliu,prevazuta de L nr 448/2006 art 26
Desfasurati procedura dezbaterii succesiunii si in baza certificatului de mostenitor,decizia/certificatul de incadrare in grad de handicap ,mama dv va putea beneficia de facilitatea legal prevazuta