avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lasare copii in grija matusii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lasare copii in grija matusii

Buna ziua,
Sora mea are doi copii minori de 3 si 4 ani si nu se mai intelege cu sotul. Nu are nici bani de divort si ar vrea sa plece din tara sa lucreze. Pe perioada plecarii (1 an)ar dori sa-mi lase mie copii in ingrijire, nu tatalui. Se poate asa ceva? Care ar fii procedura legala?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:18, 28 Februarie 2014
Ar fi posibil doar daca tatal nu e de acord sa ii ingrijesca sau le-ar face rau, altfel nu, copiii raman la tata.
Pentru divort nu ii trebuie mare suma.
Acum nu are un loc de munca ?

Copiii sunt ai parintilor lor, ei trebuie sa fie in principal ocrotiti si crescuti de parinti.
Daca mama n-are bani de divort, ma intreb daca are bani sa creasca acesti copii, gradinita etc. In caz contrar, depinde de atitudinea tatalui lor, are sanse mai mari ca dv. daca doreste sa-i creasca.
Copiii nu se lasa, in principiu, la rude. daca mama are deja stabilita perioada de plecare, 1 an, sa inteleg ca are deja un contract ferm? Are o locuinta, nu i-ar putea lua cu ea?
mama are indemnizatie de ingrijire copil inca, tatal nu prea e interesat.
Puteti discuta cu totii si tata sa fie de acord ca cei mici sa stea la dvs.
Copilul cel mic e incadrat in grad de handicap sau de ce mai ia indemnizatie pt crestere copil ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vizita parinte la gradinita Martonze Martonze Bună ziua. Ştim că părintele la care nu locuieşte copilul are drept de supraveghere asupra creşterii şi educaţiei copilului. În acest sens, are ... (vezi toată discuția)
Neintelegere lucian23256 lucian23256 Fata mea este in Franta si lucreaza ca doctor stomatolog castigand destul de bine.Este casatorita cu un baiat care lucreaza in Romania ca programator.Are cu ... (vezi toată discuția)
Copil lasat in grija bunicilor dorel13 dorel13 prin hotarare judecatoreasca autoritatea parinteasca asupra unui minor este exercitata in comun de catre parinti, domiciliul minorului este la mama. Mama ... (vezi toată discuția)