Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cat timp se schimba numele dupa casatorie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cat timp se schimba numele dupa casatorie?

Daca obtin o viza de munca de tip J1 pentru SUA pe pasaport si apoi intr-un timp scurt ma casatoresc, pot sa plec cu pasaportul cu acea viza fara sa imi schimb actele (vreau sa plec imediat dupa casatorie fara sa mai umblu sa imi schimb numele si sa nu pierd viza)?Sau trebuie sa anunt la ambasada si sa imi schimb toate actele?De fapt, intrebarea e daca apare in vreo baza de date faptul ca m-am casatorit si deci mi-am schimbat numele si asta sa ma impiedice la vama sa parasesc tara sau la vama in SUA pe aeroport.
La oficierea căsătoriei actul de identitate al soţului care îşi schimbă numele va fi invalidat urmând a fi preschimbat în termen de 15 zile. Celor care doresc să călătorească în străinătate imediat după oficierea căsătoriei şi au actul de identitate invalidat se recomandă să solicite informaţii suplimentare de la instituţiile abilitate.
ADRIAN CHELARU, Alte profesii
Nu-i obligatoriu să vă schimbaţi numele la căsătorie. Păstraţi-vă actualul nume şi nu mai aveţi bătăi de cap.
Aveţi aceleaşi drepturi şi obligaţii care derivă din căsătorie, indiferent de numele purtat.
Daca va schimbati numele puteti schimba si pasaportul, nu pierdeti viza. Vechiul pasaport va ramane la dvs, va fi taiat doar un colt deci fila cu viza va ramane intreaga - o puteti arata la frontiere insa va trebui sa calatoriti cu certificatul de casatorie dupa dvs.

Schimbarea numelui in baza de date se face doar dupa ce solicitati cartea de identitate cu noul nume, nu dupa oficierea casatoriei.
Daca nu va schimbati CI in cele 15 zile despre care spune legea riscati o amenda intre 40 si 80 de lei insa nu v-as recomanda sa plecati in stainatate fara un act de identitate valabil la dvs. Daca ar expira pasaportul in timp ce sunteti in SUA ar fi tare complicat sa obtineti altul fara sa aveti CI valabila.