avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Incheierile judecãtorului delegat cu privire la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Incheierile judecãtorului delegat cu privire la înmatricularea in registrul comertului este supusa apelului sau recursului?

Buna ziua,

Cine ma poate lamuri cu exactitate care este calea de atac impotriva incheierilor judecatorului delegat privitoare la inmatriculare sau orice alte inregistrari in registrul comertului?
Legea 26/90 actualizata in 2008, vorbeste de recurs, la art. 6 alin. 2, pe cand Legea 31/90 actualizata in 2013, vorbeste de apel, la art. 60 alin. 1.

Astept va rog un raspuns de la o persoana din domeniu care stie exact ce spune, nu presupuneri.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Av. Marian Bîrlădeanu , Avocat 17:24, 1 Martie 2014
Sunt supuse apelului.

Legea nr.76/2012 care a modificat art.60 din Legea nr.31/1990 a abrogat implicit textul din Legea nr.26/1990.
Asa banuiam si eu, dar vroiam sa fiu sigura. Multumesc.
Din câte cunosc eu, art. 6 din Legea 26/1990 are în acest moment un alt conținut(nu se mai face referire la nicio cale de atac). Căutați forma actualizata(2014) a Legii 26; poate vă ajută. Se aplică art. 60 din Legea 31, așa cum a precizat colegul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Martie 2014
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectare activitati declarate la rc sandam sandam Buna dimineata. O intrebare scurta cu multumiri anticipate! Care sunt riscurile la care se expune o firma la incheierea unei tranzactii care nu se incadreaza ... (vezi toată discuția)
Infintare societate mixta gabytz gabytz Salutare! As dori sa aflu si eu care este suma minima necesara pentru deschiderea unei societati mixte?
Va multumesc anticipat.. (vezi toată discuția)
Societati listate pe bursa ContSters71920 ContSters71920 buna seara, speta suma in genul: societate pe actiuni listata la bursa anunta convocarea unei aga pentru modificarea actului constitutiv. aga se desfasoara, se ... (vezi toată discuția)