Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Incheierile judecãtorului delegat cu privire la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Incheierile judecãtorului delegat cu privire la înmatricularea in registrul comertului este supusa apelului sau recursului?

Buna ziua,

Cine ma poate lamuri cu exactitate care este calea de atac impotriva incheierilor judecatorului delegat privitoare la inmatriculare sau orice alte inregistrari in registrul comertului?
Legea 26/90 actualizata in 2008, vorbeste de recurs, la art. 6 alin. 2, pe cand Legea 31/90 actualizata in 2013, vorbeste de apel, la art. 60 alin. 1.

Astept va rog un raspuns de la o persoana din domeniu care stie exact ce spune, nu presupuneri.
Multumesc.
Sunt supuse apelului.

Legea nr.76/2012 care a modificat art.60 din Legea nr.31/1990 a abrogat implicit textul din Legea nr.26/1990.
Asa banuiam si eu, dar vroiam sa fiu sigura. Multumesc.
Din câte cunosc eu, art. 6 din Legea 26/1990 are în acest moment un alt conținut(nu se mai face referire la nicio cale de atac). Căutați forma actualizata(2014) a Legii 26; poate vă ajută. Se aplică art. 60 din Legea 31, așa cum a precizat colegul.
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat