Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pierdere mai mare decat depunerea broker
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pierdere mai mare decat depunerea broker

La tranzactionari de actiuni CFD in marja (piata extrabursiera OTC) e posibil din cauza gap-urilor de pret dintre inchidere si deschidere sa inregistrez o pierdere mai mare decat depunerea pe care am facut-o (in cazul unui gap mare).

Brokerul la care vreau sa-mi fac cont spune pe prima pagina: "You may sustain a loss of some or all of your invested capital, therefore, you should not speculate with capital that you cannot afford to lose."

Apoi, la "full risk warning" spune lucruri in contradictoriu:

"Trading CFDs and FX Contracts is highly speculative, involves a significant risk of loss and is not suitable for all investors but only for those customers who:

- are financially able to assume losses significantly in excess of margin or deposits because investors may lose the total value of the contract not just the margin or the deposit."

"Your losses will never exceed the balance of your account, which is balanced to zero, if the losses are higher than the amount deposited."

Intrebarea mea este daca pot sa ma dea in judecata si sa castige daca inregistrez pierderi mai mari decat suma depusa. La majoritatea brokerilor se spune pe prima pagina ca pot pierde mai mult insa la acest broker citesc lucruri care sunt sau par a fi in contradictoriu.
ContSters304069, utilizator
Unii brokeri au sisteme prin care sa se protejeze la miscari mari in timpul gapurilor, altii nu au (sau nu vor sa aibe). Cu alte cuvinte daca contul dvs. poate sustine o cadere de pret de 100 pps si pretul inchide 200 pps mai jos, unii brokeri inchid ordinul la 100 pps, altii inchid ordinul la cat gasesc cererea, adica la 200 pps (sa presupunem). Acum, despre obligatia asumata de dvs. sa platiti eventualele pierderi, depinde ce scrie in contract (la fel difera de la broker la broker), dar dvs. ar trebui sa va asigurati ca nu tranzactionati in marja intr-un asemenea hal incat sa nu puteti acoperi miscari istorice de gap (oricat de mai ar fi ele). Cat despre faptul daca va pot da sau nu in judecata ...da va pot da in judecata.
Eu am citit avertizarea de risk (full risk warning) de la brokerul pe care vreau sa-l folosesc si nu am inteles daca trebuie sa platesc eventualele pierderi sau nu la acel broker. Am scris in prima postare paragrafele importante.

Pe de o parte scrie ca "Trading CFDs and FX Contracts is highly speculative, involves a significant risk of loss and is not suitable for all investors but only for those customers who:

- are financially able to assume losses significantly in excess of margin or deposits because investors may lose the total value of the contract not just the margin or the deposit."

iar in alt paragraf scrie : "Your losses will never exceed the balance of your account, which is balanced to zero, if the losses are higher than the amount deposited."

iar pe prima pagina la acelasi broker : "You may sustain a loss of some or all of your invested capital, therefore, you should not speculate with capital that you cannot afford to lose."

Pe mine ma intereseaza daca trebuie sa platesc eventualele pierderi care depasesc depozitul la acest broker (stiu ca la altii trebuie sa platesc dar acei brokeri spun clar in avertizarea de risc acest lucru spre deosebire de acest broker).

Singurul caz in care pot sa ma asigur ca nu pot pierde mai mult decat depunerea e sa am in cont valoarea totala a actiunilor nu numai marja (dar atunci ce rost mai are tranzactionarea in marja, voi inregistra profituri sau pierderi foarte mici in raport cu suma depusa, eventualul profit nu e tentant din punctul meu de vedere) si sa am numai pozitii de cumparare nu si de vanzare (daca e o cadere de pret in jos poate decat pana la 0 sa se duca, insa daca e in sus poate teoretic sa se duca oricat). Insa ratez multe oportunitati de vanzare. Ar mai fi stop loss-ul garantat pe care insa majoritatea covarsitoare a brokerilor nu il ofera.

Daca se intampla sa pierd mai mult decat depozitul poate fi o suma pe care sa nu am de unde sa o platesc, eu imi permit sa risc doar depozitul, nu si sume ce depasesc depozitul. De asta e important sa gasesc un broker la care nu pot pierde mai mult. Cred ca l-am gasit insa paragraful citat mai sus ma induce in eroare.

Nu cumva vor sa dea impresia ca nu poti pierde mai mult insa pun paragrafe capcana cu care pot castiga un eventual proces, in acelasi timp atragand si clienti care nu stiu ca pot pierde mai mult decat suma pe care au depus-o ?

ContSters304069, utilizator
Paragraful in care scrie ca pierderile nu o pot depasi depozitele e singurul care lasa sa se inteleaga ca nu pot pierde mai mult decat depunerea.

Insa restul paragrafelor din termeni si conditii lasa sa se inteleaga ca sunt raspunzator pentru orice balanta negativa si ca trebuie sa depun bani de la mine pentru acoperirea pierderilor.

Dupa parerea mea brokerii care nu isi asuma riscurile unei balante negative ar trebui sa fie interzisi. Sunt unii care si-au pierdut casa din cauza ca nu stiau regulile jocului. Acesti brokeri sunt mai periculosi decat cazinourile unde stii ca poti pierde doar suma pe care o ai si imi permit sa spun chiar mai periculosi decat camatarii unde macar stii ca au dobanzi foarte mari. Si cu toate astea sunt perfect legali, e o modalitate de a-ti fura banii legal. Unii din ei maresc artificial spreadul ca sa te scoata din pozitie sau au miscari artificiale de pret, miscari ce nu apar la bursa, pentru a-ti fura banii din cont si eventual si toti banii sau bunurile pe care le ai.

In SUA CFD-urile sunt interzise insa restul legiuitorilor din lume dorm si se ocupa de cei ce fac gainarii in loc sa se ocupe de cei care te pot ruina.
ContSters304069, utilizator
Cel mai simplu trimiteti un email catre broker si intrebati problema respectiva. Pastrati raspunsul ca proba.

Daca nu tranzactionati in marja enorma, nu aveti de ce a pierdeti la miscari de gap sau marire de spread.
In 2011, SEC-ul american a propus reducerea marjelor pana la maxim 1,5 ori valoarea contului, adica 1/1,5. Ghici ce ? Legea nu a trecut.
Azi marjele merg si pana la 1/400 sau 1/500 lejer. Riskul este pe masura.

pr82 a scris:
In SUA CFD-urile sunt interzise insa restul legiuitorilor din lume dorm si se ocupa de cei ce fac gainarii in loc sa se ocupe de cei care te pot ruina.

Restul "legiuitorilor din lume", nu constituie piete reglementate (cum este SUA, Japonia, UK, Germania, etc) si sunt lasati "liberi" tocmai pentru ca servesc interese de imbogatire "mafiote". Nu va bateti capul, asa este lumea facuta.
Ce puteti face dvs.? Sa tranzactionati pe piete reglementate, sa va faceti bine temele si nu in ultimul rand ... sa nu tranzactionati in marja (mai mare de 1/50, sa zicem).
Ce, daca va pun in fata un butoi de 500 lt. de vin, il beti pe tot intr-o seara? :))
trandafir2, moderator
In SUA levierul nu poate merge mai mult de 50:1. In restul lumii e nelimitat. Mie mi se pare o idee foarte buna levierul mare dar ce nu imi place e posibilitatea pierderii mai mari decat depozitul si faptul ca brokerii nu sunt obligati prin lege sa isi asume riscul unei balante negative din propriile fonduri. De exemplu la forex fara levier nici nu are rost sa tranzactionezi din cauza miscarilor foarte mici de pipsi. Un levier standard e 100:1 la forex. Riscul e mult mai mic ca la actiuni din cauza gapurilor aproape inexistente (doar in weekend se mai poate forma un gap mai mare dar de obicei nici macar atunci). Insa daca porneste un razboi poate fi catastrofal pentru cine are deschisa o pozitie din cauza levierului foarte mare. Eu vreau sa ma asigur impotriva acestui risc care recunosc ca e foarte mic, de aceea caut un broker cu protectie de balanta negativa.

Am contactat un alt broker care in termeni si conditii nu spune clar ca pot pierde mai mult decat depozitul dar lasa sa se inteleaga prin anumite articole ca sunt responsabil de o balanta negativa. La avertismentul privind riscul spune ca pot pierde toata valoarea investitiei ferindu-se sa spuna ca pot pierde mai mult decat depozitul desi din termeni si conditii se intelege altceva. Ce mi-au raspuns cei de la acest broker:

\"In the event that a negative balance occurs on the account it will be reset to zero and clients are not required to repay negative balances.\"

Apoi un alt angajat de la acelasi broker imi raspunde la acelasi mesaj:

\"Further to your email below, we would like to inform you that you cannot lose more that you have deposited.

However please note that If a Stop Out execution has resulted in a negative Balance of the Customer’s Trading Account, the Customer shall not be liable for this loss but the Company can make an adjustment of the full amount of negative Balance from own resources.\"

Problema e ca in termeni si conditii nu se regaseste ce mi-au spus in niciun articol. Eu o sa pastrez raspunsul ca proba dar ma tem ca doar termenii si conditiile sunt cele care conteaza si nu raspunsul dat de angajati ai brokerului. E posibil ca intr-adevar acel broker sa crediteze un cont negativ pana ajunge la 0 dar acest lucru s-ar putea sa-l faca doar daca vor. Probabil daca e o suma mica o sa fie de acord sa suporte pierderea dar la o suma mai mare s-ar putea sa ma dea in judecata daca nu sunt obligati sa suporte pierderea. Ce parere aveti? Au voie sa dea aceste mesaje contradictorii?
ContSters304069, utilizator