Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Concluzii instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Concluzii instanta

am un dosar la iccj in care la concluzii scrie:''respinge ca inadmisibil recursul declarat de paratii ......impotriva deciziei...pronuntata de curtea de apel ....,sectia civila.irevocabila.iar la detalii scrie:''inadmisibil''.ce inseamna asta?procesul s a incheiat?mai pot face ceva?multumesc!
INADMISÍBIL, -Ã, inadmisibili, -e, adj. Care nu poate fi admis, primit, acceptat; neadmisibil. – Din fr. inadmissible.
Sursa: DEX '98 (1998)

Inseamna ca instanta de judecata a apreciat ca motivele invocate de parati nu sunt admisibile
Instanta de judecata a pronuntat hotarare irevocabila,respectiv impotriva careia partile din dosar nu mai au alta cale de atac
Avand in vedere ca hotararea apartine instantei cele mai inalte respectiv inalta curte de casatie si justitie,judecarea acestei cauze s-a sfarsit
Nu mai puteți face nimic.La ICCJ a fost ultima cale de atac.
Putea fi respinsa din 2 motive respectiv - inadmisibila- (De exemplu ati introdus recursul peste termen,sau ati sarit o cale de atac sunt "N" motive) si ca - nefondata- adica motivele recursului nu se regasesc printre cele prevazute de lege. In Romania nu mai puteti face nimic insa daca va simtiti neandreptatit puteti face o plangere la CEDO.
ADRIAN CHELARU, Alte profesii
Inadmisibila inseamna ca ati declarat o cale de atac care nu era prevazuta de lege.

Daca nu ar fi fost declarata calea de atac in termenul legal, atunci ar fi fost respinsa ca tardiva.

Daca vi s-ar fi analizat cererea, atunci era posibil ca ea sa fi fost respinsa ca neintemeiata/nefondata.
concluziile le primesc acasa sau trebuie sa merg la dosar la iccj sa vad motivarea?