avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum atac o decizie a Curþii de Apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum atac o decizie a Curþii de Apel?

M-am judecat pe fond cat si pe Apel - recurs .
Am contestat o decizie a unei institutii pentru anulare instanta de fond a respins actiunea. Am facut recurs insa curtea de Apel a respins recursul. M-am judecat in baza legii conteciosului administrativ. Problema e ca am avut avocat si ca in recurs am adus probe noi doveditoare, inscrisuri dar instanta de recurs nu a bagat de seama respingand actiune de recurs.

Doresc sa stiu cum as putea sa fac sa casez sentinta data de curtea de apel, fiind definitiva si irevocabila?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:17, 1 Iunie 2013
Cred ca mai puteti face o cerere de revizuire pe motiv ca s-au gasit probe noi.
Nu mai aveti sanse reale.
Puteti incerca o revizuire dar sansele sunt infime...
Imi puteti da un exemplu de cerere de revizuire.

Va multumesc.
Probele aduse nu sunt noi deoarece s-au analizat in recurs...

Alte discuții în legătură

Cerere revizuire Lungu Constantin Lungu Constantin De la Tribunal am primit respingerea actiunii la contestatie decizie de concediere, la fel si de la Curtea de Apel dupa recurs. Intrebarea este la ce instanta ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare manuelaturcu manuelaturcu Buna dimineata, Va rog sa ma ajutati ! Am avut un recurs la Curtea de Apel Pitesti . Instanta s-a mai pronuntat intr-o cauza asemanatoare cu a mea , ... (vezi toată discuția)
Cum introduc o actiune la iccj intr-un proces de munca impotriva recusului respins ca nefondat la curtea de apel Luminita Pop Luminita Pop Ce cale de atac sa folosesc si ce articol din Codul de proc. civila impotriva unui recurs respins ca nefondat de catre Curtea de Apel? Precizez ca am cerut ... (vezi toată discuția)