Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum atac o decizie a Curþii de Apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum atac o decizie a Curþii de Apel?

M-am judecat pe fond cat si pe Apel - recurs .
Am contestat o decizie a unei institutii pentru anulare instanta de fond a respins actiunea. Am facut recurs insa curtea de Apel a respins recursul. M-am judecat in baza legii conteciosului administrativ. Problema e ca am avut avocat si ca in recurs am adus probe noi doveditoare, inscrisuri dar instanta de recurs nu a bagat de seama respingand actiune de recurs.

Doresc sa stiu cum as putea sa fac sa casez sentinta data de curtea de apel, fiind definitiva si irevocabila?
Instanta nu le-a analizat in recurs, nici nu s-a uitat de ele deoarece prin esenta la recurs nu se pot aduce inscrisuri noi fiind o exceptie de fond daca nu ma insel.
Unde pot depune cererea de revizuire? Daca recursul l-am facut la Curtea de Apel Iasi.

Multumesc
De unde stiti ca instanta de recurs nu a analizat acele probe noi? Este posibil ca ele sa fi fost avute in vedere, dar sa nu fi dus l acasarea sentintei pronuntate initial. Ati vazut motivarea deciziei? In recurs, singurele probe noi admisibile sunt inscrisurile.

Nu aveti nicio sansa cu revizuirea, probele la care faceti referire nu sunt noi, actele au fost cunoscute si avute in vedere la judecarea recursului. Daca contestati decizia instantei de recurs, atunci la aceasta instanta veti depune cererea de revizuire.
Multumesc mult....insa conform Legii Conteciosului Administrativ ... se poate depune : art 21 - (1)Împotriva soluţiilor definitive şi irevocabile pronunţate de instanţele de contencios administrativ se pot exercita căile de atac prevăzute deCodul de procedură civilă.

Vreau ca sa stiu daca este o alta posibilitate in afar de cererea de revizuire.

Poate la Inalta Curte de Casatie si justitie?

Multumesc
Îmi pare sincer rău, însă răspunsul este negativ.

În vechiul Cod de procedură civilă mai erau reglementate două căi extraordinare de atac - contestaţia în anulare şi revizuirea -, însă acestea se exercită numai pentru motivele strict şi limitativ prevăzute de Cod. Nu puteţi scrie orice într-o asemenea cale extraordinară de atac, pentru că soluţia instanţei va fi "respinge cererea ca inadmisibilă".