Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme la inscrierea masinii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme la inscrierea masinii

De curând, am cumparat o masina adusa din strainatate. Am apelat la o firma de intermedieri auto pentru o efectua toate demersurile necesare inscrierii. Am incheiat contractul de vanzare cuparare, am efectuat RAR-ul si surpriza a aparut când firma de intermedieri a dorit sa scoata certificatul fiscal al fostului proprietar care s-a dovedit a figura cu datori la bugetul local. Acum ne aflam in situatia in care nu putem depune la primarie dosarul de inscriere pentru ca fostul proprietar figureaza cu datori si nici nu intentioneaza sa si le plateasca.
Singura solutie e sa merg in instanta.
Problema e pe ce cale sa merg:
1. sa solicit instantei sa pronunte o hotarare prin care sa permita serviciului de inmatriculeri auto din cadrul primariei sa inscrie autoturismul fara certificat fical sau
2. sa solicit instantei sa oblige fostul proprietar sa plateasca amenda
3. ce art. din Codul fiscal prevede obligatia vanzatorului de a-si achita datoriile fata de stat inainte de a vinde un bun?
V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu solutii in speta expusa.
Buna ziua!
era datoria dvs. sa va informati cu privire la starea fiscala a vinzatorului , daca are datorii sau nu la bugetul local. oricum trebuie sa fiti "bucuros/oasa" ca masina nu este sechestrata sau pusa gaj . Impotriva vinzatorului ca sa ii solicitati sa-si achite amenda, nu puteti actiona in acest sens. ca sa nu va judecati in timp indelungat si sa va inscrieti masina, daca datoria pe care o are nu este mare, si vinzatorul refuza sa o achite, puteti plati dvs. , urmind sa va intoarceti impotriva vinzatorului cu o actiune in justitie pentru a va recupera aceasta suma de bani.
Nu exista prevedere in vigoare care sa oblige vanzatorul sa achite debitele in urmarire
Sustineti ca ati incheiat contract de vanzare cumparare
Legal documentul de tranzactionare bun mobil se poate incheia numai in situatia in care vanzatorul depune certificatul fiscal
Buna ziua. Asa este, era datoria mea sa ma informez (omul cât traieste, înva?ă) însă am crezut că mergând la o firmă de intermedieri auto se vor ocupa ei de aceste aspecte fiindcă altfel nu î?i justifică comisionul.
Data viitoare tot ce ?ine de vânzare-cumpărare o să fac prin notar, dar acum asta este.
Întrebarea mea este cum justific ca eu am plătit la directia fiscala din primărie deoarece am în?eles că numai persoana în cauză poate plăti, cu cartea de identitate, eu eventual să-i înmânez banii ?i a?a nu am dovada ca eu l-am împrumutat iar ca să mergem la notar sau ceva sub semnătură privată cum că l-am împrumutat de bani nu cred că este de acord.

Citisem ceva pe forumuri că mă pot îndrepta în instan?ă asupra direc?iei fiscale din primărie ?i printr-o hotărâre judecătoarească prin care î-mi este recunoscut dreptul de proprietate să oblice direc?ia înmatriculări să-mi inmatriculeze autoturismul fără viza sau certificatul fiscal. Sti?i ceva despre asta sau pare valabilă?
Mul?umesc.

Buna ziua.
Legal, nelegal eu m-am ales cu un contract de vânzare-cumparare autoturism încheiat la o firmă de intermedieri auto, format A5 ?i cu imposibilitatea de a-mi înmatricula masina.
Nu cred, cu toate că nu cunosc foarte bine, că legisla?ia din România anului 2014 pe deasupra ?i membra a U.E, î?i poate bate joc în asemenea hal de un cumpărător de bună credin?ă din cauza faptului că anumite persoane nu-?i achită la timp sau deloc obliga?iile fiscale către bugetele lcale sau de stat. Obliga?iile fiscale ale vânzătorului nu au nici cea mai mică legătură cu autoturismul tranzac?ionat, a?adar sunt convins că problema me se va rezolva în instan?ă favorabil mie ?i destul de repede fiindă a?a ar fi logic, normal ?i corect.
P.S. Oare legile nu ar trebui să fie logice sau oare justi?ia chiar este oarbă?

Legat de faptul că ?Legal documentul de tranzactionare bun mobil se poate incheia numai in situatia in care vanzatorul depune certificatul fiscal? înseamnă că contractul de vânzare-cumpărare este nul ?i aici dacă mă pute?i ajuta cu articolul din Codul fiscal în prin care un contract de vânzare-cumpărare devine nul dacă una dintre păr?i nu î?i duce la îndeplinire obliga?iile contractuale sau obliga?iile ce rezultă în urma semnării acestui contract.
Va multumesc.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
La vanzare trebuia sa aiba alaturi de cartea masinii si fisa fiscala. Cei de la intermedieri trebuiau sa ridice problema cand v-ati dus la ei sa va faca acel contract. Presupun ca nu e inmatriculata, ati fi mers pe numerele lui atunci.

Trimiteti-i chemare la mediere ca sa-l dati in judecata sa va dea banii inapoi si sa-si ia masina deoarece nu va puteti folosi de ea din vina lui, poate-l speriati cu asta, daca ati castiga il puteti proprii/executa. Daca nu accepta sa rezolve o sa cam aveti de tras, nu se rezolva imediat, luati legatura cu un avocat. Succes!

LE: Daca vreti sa rezolvati rapid si sa nu va bateti capul prea mult ar mai fi optiunea sa o vindeti la un bulgar si sa o luati de la ala prin procura. Ar trebui sa vorbiti cu o firma care se ocupa de acte bulgaresti.
Adrian Horatiu, utilizator
Eu va recomand altceva, sa gasiti un intermediar care sa cumpere masina pt o zi..adica intermediarul va fi cumparatorul masinii de la persoana care nu-mi plateste darileamenzile,,,,iar in final faceti dvs. contract de van-cum cu acest intermediar...iar intermediarul (prietenul dvs) cu siguranta va avea platite toate taxele si impozitele...deci garantia fiscalului...