Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii angajat pensionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii angajat pensionar

Ma puteti ajuta in privinta angajatilor pensionari........cenzorul, casiera si ingrijitorul de bloc sunt pensionari , am trecut toate contributiile mai putin somajul, iar ei zic sa nu le mai trec pensiile si nici sanatatea, ca nu doresc recalcularea pensiilor.

Imi puteti spune daca pot renunta la acestea sau sunt obligatorii toate contributiile indiferent ca sunt pensionari.
Care sunt contributiile exacte in cazul in care se poate sa nu doreasca recalcularea pensiei.

Multumesc mult.
Sunt obligatorii retinerea acestor contributii.
Retinerea si virarea contributiilor la pensie si sanatate este obligatorie si pentru pensionari, asa spune Codul fiscal.
am preluat acest paragraf din ghidul asociatilor de proprietari 2013 imi puteti spune la ce se refera cand spune ca nu se va retine contrib.soc.

ATENŢIE!
Persoanele care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi orice alte venituri
din desfăşurarea unei activităţi dependente, venituri din pensii şi venituri sub forma
indemnizaţiilor de şomaj, asigurate în sistemul public de pensii, persoanele asigurate în
sisteme proprii de asigurări sociale neintegrate în sistemul public de pensii, care nu au
obligaţia asigurării în sistemul public de pensii, precum şi persoanele care au calitatea de
pensionari ai acestor sisteme, nu datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile
obţinute în baza contractului/convenţiei civile încheiat cu asociaţia de proprietari11.
Pentru persoanele fizice cu care asociaţia de proprietari are încheiate
contracte/convenţii civile potrivit Codului civil, şi care se încadrează în condiţiile menţionate
anterior, aceasta nu va calcula şi nu va ţine contribuţia individuală de asigurări sociale.
Nu stiu cine a scris acest text dar este invechit, intre timp s-au mai schimbat lucrurile.
Multumesc pentru raspunsuri.