Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul datei de pensionare pentru o persoana de 57 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul datei de pensionare pentru o persoana de 57 de ani

Un barbat de 57ani cu 39 ani de munca din care 21 de ani de muna in grupa a II a.As dori sa stiu cu legea noua intrata in vigoare in anul 2014 daca poate esi la pensie anticipat partial ,sau la limita de varsta. Va multumesc.
Ar trebui sa ne spuneti care este data nasterii pentru a primi un raspuns cat mai exact.

Penru activitatea desfasurata in grupa a II-a de munca beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
Este nascut in 1957,varsta 57ani(barbat).Vechime in munca 39ani din care 21 ani grupa a II a ,poate sa iasa la pensie?va multumesc.
romica21, utilizator
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 3 luni(3 luni/an).
39 + 5 si 3 = 44 de ani si 3 luni total stagiu de cotizare.
-O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard.
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea poate fi de maxim 4,5%.