avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,
sotul meu poate iesi in pensie in 2016 martie, la 60 de ani, avand peste 21 ani lucrati in grupa a 2-a, si perioada de cotizare 39 de anideja in prezent.
Din pacate sunt probleme la intreprinderea la care lucreaza si s-ar putea sa faca reduceri de personal.
Intrebarea mea este: daca sotul meu poate iesi in pensie anticipata, si penalizarea la pensie se incheie la 60 de ani sau cand implineste 65 ani?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:48, 29 August 2014
Daca are 21 de ani in grupa II-a in procent de 100%:
Perioada suplimentara la vechimea in munca este de 5 ani si 3 luni(3 luni/an).
39+5 ani si 3 luni=44 de ani si 3 luni de stagiu.
Reducerea varstei este de 4 ani si 6 luni,din 65.
-Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarera maxima poate fi de 4,5%,pana la implinirea varstei de 60 de ani si 6 luni.
1. La varsta de 60 de ani poate solicita pensie anticipata (fara diminuare).

2. La varsta de 60 de ani si 6 luni pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare mariamaria52 mariamaria52 barbat nascut pe 17.03.1958,ani lucrati 31 din care 21 si 9 luni gr a-ll-a cand poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Calculul datei de pensionare pentru o persoana de 57 de ani romica21 romica21 Un barbat de 57ani cu 39 ani de munca din care 21 de ani de muna in grupa a II a.As dori sa stiu cu legea noua intrata in vigoare in anul 2014 daca poate esi ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)