Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Notarea privilegiului constructorului in CF. Acte ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Notarea privilegiului constructorului in CF. Acte necesare.

Conform REGULAMENT DE AVIZARE, RECEPȚIE ȘI ÎNSCRIERE ÎN EVIDENȚELE DE CADASTRU ȘI CARTE FUNCIARÃ, cap. IV, pct. 4.3.6. - Intabularea dreptului de ipotecă și a privilegiului imobiliar, art. 160. cu (3) Ipoteca legală se intabulează în temeiul înscrisului constatator al creanței garantate, în forma cerută de lege pentru validitatea actului, prezentat în original sau în copie legalizată.

Inteleg ca privilegiul constructorului este o ipoteca legala.

Imi puteti spune va rog care este "inscrisul constatator al creantei garantate" ? Contractul in sine de executie si PV de receptie lucrare...sau care?

Totodata, ma intereseaza care sunt inscrisurile pe care trebuie sa le anexaz la cererea de inscriere a privilegiului constructorului in CF?

Multumesc.
Macar o parere? :)