Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... E normal a?a? valorificare bunuri partajabile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

E normal a?a? valorificare bunuri partajabile

In masa partajabilă intrun proces de partaj bunuri comune au intrat valori de bani din anul 2004, 2006, 2008.
Acestea nu au fost actualizate cu indicii preturilor de consum la momentul judecării ultimului stadiu procesual, desi am depus la dosar indicii preturilor de consum obținuți sub semnătură autentică de la INSSE, inclusiv formula de calcul.
Am actualizata valorile dar instanta nu a luat in seamă acest aspect.
Nu pot fi adunate valori ale banilor supusi inflatiei, la momente diferite
Au respins recursul ca nefondat.
Ce mai pot face??
Mulțumesc anticipat pentru opiniile dumneavoastră
Daca s-a judecat recursul , nu mai puteti exercita decat calea extraordinare de atac a revizuirii in conditiile prevazute de Codul de procedura civila.

Art. 509 - Obiectul și motivele revizuirii
(1) Revizuirea unei hotărâri pronunțate asupra fondului sau care evocă fondul poate fi cerută dacă:
1. s-a pronunțat asupra unor lucruri care nu s-au cerut sau nu s-a pronunțat asupra unui lucru cerut ori s-a dat mai mult decât s-a cerut;
....

Art. 511 - Termen de exercitare
(1) Termenul de revizuire este de o lună și se va socoti:
1. în cazurile prevăzute la art. 509 alin. (1) pct. 1, de la comunicarea hotărârii;
....