Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafon plati in numerar la I.I.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafon plati in numerar la I.I.

ce plafon zilnic de plati in numerar are o intreprindere individuala?
OG 15/1996 pt intarirea disciplinei fin-valutare reglementeaza operatiunile de incasari si plati Intre persoanele juridice,stabilind unele plafoane in acest sens.OUG 44/2008 privind desfasurarea activ. economice de PFA,II si IF prevede la art 2 alin g) definirea II astfel
:
întreprindere individuală - întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de un întreprinzător persoană fizică;
Deci II nu intra sub incidenta unor plafoane referitoare la incasarile si platile in numerar.
ContSters277956, utilizator
Multumesc!