Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafon plati la o II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafon plati la o II

Buna ziua.
O intrepridere indivisuala trebuie sa respecte plafonul de 5000 lei plati catre o persoana juridica si 10000 lei plati in o zi catre pers juridice cash?
Eu consider ca nu deoarece 'Prin întreprindere individuală se înţelege întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de un întreprinzător persoană fizică" deci teoretic este asimilata persoanei fizice si nu i se aplica plafonul.
Doresc opinia dvs deoarece nu sunt sigura.
multumesc.
OG nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare precizeaza:

Pentru întărirea disciplinei financiare şi evitarea evaziunii fiscale, operaţiunile de încasări şi plăţi între persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plată fără numerar.

Norma metodologică pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare precizeaza:

11. Persoanele fizice, persoanele fizice autorizate sau persoanele care exercită profesii libere, producătorii agricoli, persoane fizice, nu intră sub incidenţa prevederilor ordonanţei.

Ordonanţa de urgenţă nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale:

Art. 2. - În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
......
g) întreprindere individuală - întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de un întreprinzător persoană fizică;

Art. 22. - Întreprinderea individuală nu dobândeşte personalitate juridică prin înregistrarea în registrul comerţului.
Art. 23. - Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului.

Deci aveti dreptate, OG 15/1996 nu se aplica la II.
Ioan Petru Butariu, Contabil