Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legalizare sentinta civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legalizare sentinta civila

Buna ziua,

Am o sentinta civila din 2013 privind emiterea somatiei de plata, care, am inteles ca nu se mai investeste cu formula executorie, ci se legalizeaza. Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Se mai trimite la instanta sentinta, caci, conform art. 9 lit. l din OUG 80/2013 privind taxele de timbru, se taxeaza cu 5 lei/copie cererile pentru eliberarea de catre instanta de copii de pe hotararile judecatoresti, cu mentiunea ca sunt definitive

Multumesc anticipat
se legalizeaza, taxa de timbru judiciar este de 5 lei, dupa ce obtineti sentinta luati legatura cu un executor pt a cerere incuvintarea executarii silite.
multumesc pt. raspuns.