Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pentru investire bilet la ordin
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pentru investire bilet la ordin

pentru investire biletelor la ordin trebuie sa fac cate o cerere pentru fiecare bilet ? emitentul fiind acelasi .

iar taxa cat mai este ?
in OG 80/2013 nu am gasit
se face o cerere de incuvintare a executarii silite si se ataseaza intrumentul de plata in original (bo, cec) la executorul judecatoresc ... executorul face toate demersurile, din textul de lege se pare ca se achita taxa pt fiecare incuvintare.

Art. 10 / OG 80/2013
(1) In materia executarii silite, urmatoarele cereri se taxeaza astfel:
a) cereri pentru incuviintarea executarii silite, pentru fiecare titlu executoriu — 20 lei;
potrivit noului cod de procedura civila nu se mai investesc biletele la ordin, puteti trece direct la executare silita. taxa de timbru pentru executarea silita a fiecarui bilet este de 20 de lei.