Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia la zi

Buna ziua,mai exista demisia la zi?
In ce conditii?
Va multumesc
Termenul de demisie la zi mi se pare putin fortat. Exista incetarea angajarii cu acordul partilor, sau demisie fara preaviz, in cazul in care angajatorul nu isi respecta obligatiile din CIM. Demisia presupune un preaviz, pe perioada caruia salariatul beneficiaza de toate drepturile si obligatiile prevazute in CIM. Angajatorul poate renunta, din proprie initiativa, total sau partial la preaviz.
1. Nu exista sintagma ”demisie la zi” ... demisia poate fi cu sau fara preaviz.

2. Daca doriti o incetare a c.i.m. fara preaviz , aveti urmatoarele posibilitati :
- art.31 alin.3 C.mun. : Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

- art.55 lit.b C.mun. : incetarea c.i.m. cu acordul partilor. Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

- art.81 alin.7 C.mun. : demisia fara preaviz, aplicabil in cazul in care angajatorul renunta total la termenul de preaviz

- art.81 alin.8 C.mun.: demisia fara preaviz, aplicabil in cazul in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.