Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Transport in afara UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Transport in afara UE

firma din RO platitor de tva cumpara marfa din UE de la o firma platitor de tva in tara sa si vinde marfa in afara UE la o firma neplatitor de tva . Marfa se transporta direct din italia in turcia. Cum se emite factura catre turcia Fara tva , cum se justifica scutirea de tva , cu ce acte .?

Multumesc
fifi58 a scris:

Cum se emite factura catre turcia Fara tva , cum se justifica scutirea de tva , cu ce acte .?

se emite factura fara TVA . se justifica prin declaratia vamala .
care declaratia vamala ca marfa se transporta direct din italia in turcia ??
:) si , oare nu se decara nimic ? VAMA trebuie facuta de furnizor .o parte din acte revin si transportatorului si beneficiaruli si furnizorului . o sa vedeti ca o sa gasiti prin documente si declaratia vamala , care de regula care in sarcina furnizor , iar beneficiarul o inchide pe teritoriul statului unde se importa . acele documente le atasati copiei a carnet TIR-ului care apartine carausului si contabilitatea stie ce are de facut .