avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

am cumparat in 2007 un autoturism am platit taxa auto la un an am primit inapoi 1700 ron in loc de 3980ron cit am platit sa calculat asa zis numai diferenta intre taxa din 2007 si taxa din 2008 acuma cind m-am prezentat la anaf pentru certificat incit am taxa auto achitat am primit raspunsul incit taxa auto pe acest autoturism nu a fost achitat
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 09:50, 6 Martie 2014
Nu cred ca mai puteti face ceva! Orice actiune de recuperare a diferentei+dobanzile s-a prescris la 01.01.2014. Ati avut 5(cinci) ani la dispozitie (01.01.2009-31.12.2013), ati avut cateva conjuncturi favorabile, hotarari ale CJUE.... Nu v-ati lamurit inca cum e treaba cu Statul ? Iti da cu o mana si-ti ia cu trei. Pe de alta parte oug 9/2013, aia de care va loviti d-voastra acum, este in analiza la CJUE. Asteptati si sperati (speram multi, foarte multi) sa fie declarata nelegala de CJUE.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Martie 2014
DlGoe, utilizator
Nu este corect. Atata vreme cat, urmare a cererii dumneavoastra, s-a restituit doar o parte din taxa, dar a ramas retinuta o alta parte, reprezentanta taxa de poluare pe care erati obligat sa o achitati la momentul respectiv, in cazul in care doreati inmatricularea autovehiculului respectiv, taxa trebuie considerata ca fiind achitata.
Dovada aveti chitanta de plata a taxei de prima inmatriculare, decizia de restituire a diferentei dintre aceasta taxa si taxa de poluare, de unde reiese ca a fost retinuta o suma de bani cu titlu de taxa de poluare datorata, si referatul de calcul al taxei de poluare retinuta .
@dcozma
Aveti dreptate, asa ar fi firesc si de bun simt si poate si legal, dar traim intr-un stat caruia i se potriveste zicala cu ,, ce a mancat lupul e bun mancat". Si chiar cand a ,,inghitit" ce nu i se cuvenea si-i striga lumea (CEDO, CJUE), hoo! opreste-te! ia uitati-va prin oug 8/2014 cum procedeaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto justme_ando justme_ando am inmatriculat o masina in 28-29decembrie 2009 in judetul neamt,si am platit undeva pe la 1700 de euro.pana acum nu am depus nici o cerere de restituire a ... (vezi toată discuția)
Timbrul de mediu = ilegal ? gigelas gigelas Buna dimineata, Am inteles eu bine ? Timbrul de mediu a fost declarat ilegal (OUG nr.9/2013) de CJUE,in cauza c-331/13 Nicula (15.10.2014) ? Stie cineva cu ... (vezi toată discuția)
Taxa de mediu LISA2000 LISA2000 Buna ziua! Taxa de mediu (taxa auto),achitata in anul 2014 mai poate fi recuperata? Multumesc! (vezi toată discuția)