Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de mandat pentru agent asigurari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de mandat pentru agent asigurari

Ce contributii se platesc pt un contract de mandat incheiat cu un broker de asigurari,cine le plateste si care este baza de calcul? Va multumesc!
16% impozit si 5,5% C.A.S.S. daca sunteti salariat la care se adauga 10,5% C.A.S. daca nu sunteti salariat. Toate se retin si se vireaza la fisc de broker.

Puteti opta sa vi se retina doar 10% impozit, dar eu nu recomand asta pentru ca diferenta de 6% va trebui platita toata odata pentru intregul an.