Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Depunerea declaratiei fiscale pentru stabilirea ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Depunerea declaratiei fiscale pentru stabilirea impozitului pe cladiri

Buna ziua,

In urma cu 2 ani am cumparat un imobil pentru care pana in prezent, in necunostiinta de cauza ca trebuie sa declar personal la finante, nu am platit impozit. Functionara de la finante sustine ca trebuia sa depun declaratia fiscala la cumpararea imobilului si ca va trebui sa platesc din urma, inclusiv penalitati.

Intrebarea mea este daca obligativitatea specificata in articolul 254 trebuie adusa la cunostinta cumparatorului de un organ competent si daca da, in ce maniera?
"Orice persoană care dobândeşte, construieşte sau înstrăinează o clădire are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală în termen de 30 de zile de la data dobândirii, înstrăinării sau construirii."

Va multumesc.
Nici un organ nu trebuie sa aduca la cunostinta cumparatorului faptul ca trebuie sa depuna declaratia pentru impunere. Trebuia sa o depuneti din proprie initiativa.