Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Doua condamnari diferite pe noul cod penal!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Doua condamnari diferite pe noul cod penal!

Buna ziua,o intrebare legata de o nelamurire. Va atasez mai jos doua condamnari in acelasi dosar,cu acelasi fapte si articole diferite! Intr o hotarare s-a aplicat un spor de pedeapsa iar in cealalta s-a contopit sporul pe vechiul cod penal! Exista la Apel sansa dea reduce sporul?
Admite sesizarea Comisiei de evaluare a incidenţei aplicării legii penale mai favorabile din cadrul Penitenciarului Rahova, formulată cu privire la condamnatul Tufan Iulian Florin. Descontopeşte pedeapsă rezultantă de 8 ani închisoare aplicată inculpatului Tufan Iulian Florin prin sentinţa penală nr................. a Tribunalului Bucureşti - Secţia I Penală, astfel cum a fost modificată prin decizia penală nr.............., definitivă prin respingerea recursului, în pedepsele componente, pe care le repune în individualitatea lor, după cum urmează:  2 ani închisoare pentru infracţiunea prevăzută de art. 26 C.pen. anterior rap. la art.208 alin.1 – art.209 alin.1 lit.a, e C.pen. anterior (art.228 N.C.pen.);  2 ani închisoare pentru infracţiunea prevăzută de art. 26 C.pen. anterior rap. la art.208 alin.1 – art.209 alin.1 lit.a, e şi alin.4 C.pen. anterior (art.228 N.C.pen.);  8 ani închisoare pentru infracţiunea prevăzută de art. 26 C.pen. anterior rap. la art.208 alin.1 – art.209 alin.1 lit.a, e şi alin.4 C.pen. anterior (art.228 N.C.pen.). În baza art.6 alin.1 N.C.pen. reduce pedeapsa aplicată condamnatului X............. prin sentin?a penală nr................... a Tribunalului Bucureşti - Secţia I Penală, astfel cum a fost modificată prin decizia penală nr....................., definitivă prin respingerea recursului, pentru infrac?iunea prevăzută de art.208 alin.1 – art.209 alin.1 lit.a, e şi alin.4 C.pen. anterior (art.228 N.C.pen.) la 3 ani închisoare. În temeiul art. 38 alin. 1 C.pen rap. la art. 39 alin. 1 lit. b C.pen contopeşte pedepsele de 2 ani închisoare pentru infracţiunea prevăzută de art. 26 C.pen. rap. la art.208 alin.1 – art.209 alin.1 lit.a, e C.pen. anterior (art.228 N.C.pen.), de 2 ani închisoare pentru infracţiunea prevăzută de art. 26 C.pen. rap. la art.208 alin.1 – art.209 alin.1 lit.a, e C.pen. anterior (art.228 N.C.pen.) ?i de 3 ani închisoare pentru infracţiunea prevăzută de art. 26 C.pen. rap. la art.208 alin.1 – art.209 alin.1 lit.a, e şi alin.4 C.pen. anterior (art.228 N.C.pen.), condamnatul .............. urmând să execute pedeapsa cea mai grea de 3 ani închisoare sporită cu 1 an ?i 4 luni (o treime din restul pedepselor), în final 4 ani ?i 4 luni închisoare. În baza art.6 alin.6 N.C.pen. reduce durata pedepselor complementare prevăzute de art. 66 alin.1 lit.a, b) C.pen. (art. 64 lit.a) teza a II-a şi lit.b) C.pen. anterior) aplicate condamnatului................., la 5 ani după executarea pedepsei principale rezultante de 4 ani ?i 4 luni închisoare. În baza art.72 C.pen. deduce din pedeapsa de 4 ani ?i 4 luni închisoare deten?ia provizorie de la 29.12.2010 la 17.10.2011 ?i de la 20.12.2013 la zi. Dispune anularea MEPI nr............... al Tribunalului Bucureşti - Secţia I Penală ?i emiterea unui nou mandat conform prezentei sentin?e. În baza art. 275 alin. 3 C.pr.pen.,
Admite sesizarea COMISIEI DE EVALUAREA A INCIDENTEI APLICARII LEGII PENALE MAI FAVORABILE PENITENCIARUL BUCURESTI-RAHOVA. Constata ca prin sentinta penala nr 550/..........., pronuntata de Tribunalul Bucuresti Sectia I-a Penala definitiva prin Decizia penala nr40.............. a ICSJ numitul Y.............. a fost condamnat la o pedeapsa rezultanta de 8 ani inchisoare si 5 ani interdictia drepturilor prev. de art 64 lit. a teza IIa si b cod pen ,in conditiile art 71-64 lit. a teza IIa si lit. b cod penal . Repune in individualitatea lor pedepsele de 2 ani inchisoare ( 2 ) pt. infr prev. de art 26 rap la art 208 alin l -209 alin l lit. a e cod penal cu aplic. art 74 lit. a cod penal ( 2 fapte ) si 8 ani inchisoare pentru infr .prev. de art.26 rap la art 208 alin cod penal – 209 alin l lit. a, e si alin 4 cod penal cu aplic. art 74 lit. a cod penal . In baza art 6 din Legea nr 286/2009 recalifica faptele condamnatului din art : 26 rap la art 298 alin l cod penal -209 alin l lit. a e cod penal cu aplic. art 74 lit. a cod penal ( 2 fapte ) in art 228 alin l cod penal cu aplic. art 74 lit. a cod penal si art 26 rap la art 208 alin l cod penal – 209 alin l lit. a e si alin 4 cod penal cu aplic. art 74 lit. a cod pena in art 228 alin l cod penal . l Constata ca maximul special al pedepsei prev. de art 228 alin l Ncp este de 3 ani inchisoare . In baza prev. art 33 lit a 34 lit. b cod penal contopeste pedepsele de 3 ani inchisoare ( 3 pedepse ) in pedeapsa de 3 ani inchisoare . Condamnatul executa 3 ani inchisoare si 5 ani interdictia drepturilor prev. de art 64 lit. a teza II-a lit. b cod penal cf art 65 cod penal in conditiile art 71-64 lit. a teza IIa si lit. b cod penal . Deduce din pedeapsa timpul retinerii si arestarii preventive de la 24.02 2011-17.10.2011. Dispune anularea MEPI nr /.2013 si emiterea unui nou MEPI . Cu drept de contestatie in termen de 3 zile de comunicare . Pronuntata in sedinta publica azi 06.03.2014 .
Au fost aplicate dispozitiile legale care prevad pedeapsa cea mai mica(legea mai favorabila). Tot ce se poate face este sa se solicite diminuarea pedepsei si un spor de pedeapsa mai mic.
Vasile Vatamanescu, Avocat
Da, in conditile in care condamnatul X a primit spor pe noul cod iar condamnatul Y a scapat de spor pe vechiul cod penal. Ambii condamnati au luat sub minimul de 10-20 ani, cu ajutorul articolului 74 dar condamnatul X a avut aplicat si articolul 76 si tot el primeste o comdamnare mai mare! Credeti ca la recurs are vreo sansa sa scape macar de spor?
ContSters310818, utilizator
sunt pareri si pareri.
din punctul meu de vedere s-a procedat corect la prima speta intrucat daca s-a aplicat noua lege la pedepse trebuie sa se aplice si la contopire.
stiu ca nu e pe placul dvs dar asa vad eu lucrurile.
nu neg ca am vazut si sentinte ca cea de-a doua speta si chiar daca nu impartasesc opinia judecatorului o accept.
am observat ca de regula tribunalul are o alta parere fata de judecatorie asa ca ne nimic rau in a incerca.
oricum mai mult de atat nu ii poate da.
probabil ca judecatorul care a judecata cea de-a doua speta a avut in vedere ca pe vechiul cod penal nu a avut aplicat spor de contopire.
Nu conteaza ca nu s-a aplicat spor.
Pe vechea lege nu prea se aplica spor.
Declarati cale de atac si vedeti ce iese.
Depinde si ce calcul rezulta pentru a se aplica o lege sau alta...daca am admite ca s-a procedat corect.
Probabil ca se va pronunta ICCJ pe aceasta problema.