Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal 2014
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal 2014

Buna seara! Am si eu o intrebare catre dumneavoastra, cetateanulX a fost condamnat luna trecuta la 8 ani de inchisoare pentru complicitate la furt calificat,tin sa precizez ca este la prima abatere in urma cu 3 ani a executat 11 luni dupa care a fost judecat in libertate. De ce ar putea beneficia in noul cod penal?Dispoziţiile art. 14 alin. 5 se aplică şi în cazul condamnărilor arătate în prezentul articol, executate până la data intrării în vigoare a legii noi, pedeapsa din hotărâre reducându-se cu o treime.
ar putea beneficia de aceasta dipozitie? Multumesc,astept un raspuns cu sufletul strans:(
se aplica legea cea mai favorabila .
Deci beneficiaza de reducerea cu o treime? Dupa scaderea la pedeapasa maxima de furt calificat in noul cod de 7 ani?MULTUMESC, astept raspuns
daca deja este arestat atunci va aduc la cunostinta ca la nivelul fiecarui loc de detinere au fost constituite comisii din care fac parte un judecator un procuror si un lucrator din cadrul penitenciarului , comisii ce analizeaza situatia fiecarui condamnat.
depinde foarte mult si daca pedeapsa finala este rezultanta unui concurs de infractiuni sau este vorba doar de o singura fapta.
trebuie sa specificati exact cum a fost redactata sentinta pe pedeapsa si pe articole pentru a primi un raspuns exact.
Da este deja condamnat.Va atasez pronuntarea Cod penal condamna pe inculpatul ........................la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art.26 Cod penal rap. la art.208 al.1 ? 209 al.1 lit.a si e Cod penal cu aplicarea art. 74 lit. a Cod penal condamna pe acelasi inculpat la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art.26 Cod penal rap. la art.208 al.1 ? 209 al.1 lit.a si e si al.4 Cod penal, cu aplicarea art. 74 lit. a Cod penal condamna pe acelasi inculpat la pedeapsa de 8 ani închisoare si interzicerea drepturilor prevazute de art. 64 lit. a teza a II-a si b Cod penal pe o durata de 5 ani. În baza art.33 lit.a, 34 lit.b si 35 Cod penal inculpatul ...................................... va executa pedeapsa cea mai grea, de 8 ani închisoare si interzicerea drepturilor prevazute de art.64 lit.a teza a II-a si b Cod penal pe o durata de 5 ani. Va multumesc sincer pentru mesaj si astept raspunsul Dumneavoastra.
Gabriela Mihai, Avocat
Mentionez ca inculpatul este primar,un tanar de 25 de ani iar in momentul arestarii era student in anul 2. Insa aceste lucruri nu au contat deloc in Instanta. Principali autori nu au fost prinsi nici acum,dosarul fiind pe rol din 2010