Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa

Buna ziua!
Pe 21.03.2012 o cunostinta a primit urmatoarea pedeapsa (postez exact cum am gasit pe site-ul judecatoriei):
Solutie: 1.1. Condamnă inculpatul X la o pedeapsă de 2 ani închisoare pentru săvârsirea infractiunii de furt calificat, prevăzută de art. 208(1)-209(1)(a),(g) si (i) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(c) în referire la art. 76(c) Cod Penal (faptă din 13.11.2010). 1.2. Condamnă inculpatul X la o pedeapsă de 1 an si 8 luni închisoare pentru săvârsirea infractiunii de furt calificat, prevăzută de art. 208(1)-209(1)(g) si (i) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(b) si (c) în referire la art. 76(c) Cod Penal (faptă din 12.12.2010). 1.3. Condamnă inculpatul X la o pedeapsă de 3 ani si 4 luni închisoare pentru săvârsirea infractiunii de tâlhărie, prevăzută de art. 211(1),(2)(b) si (c) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(c) în referire la art. 76(b) Cod Penal (faptă din 05.04.2011 – parte vătămată M. N.). 1.4. Condamnă inculpatul X la o pedeapsă de 3 ani si 4 luni închisoare pentru săvârsirea infractiunii de tâlhărie, prevăzută de art. 211(1),(2)(b) si (c) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(c) în referire la art. 76(b) Cod Penal (faptă din 05.04.2011 – parte vătămată N. S.). 1.5. Condamnă inculpatul X la o pedeapsă de 4 ani si 8 luni închisoare pentru săvârsirea infractiunii de tâlhărie, prevăzută de art. 211(1),(2)(b) si (c), (21)(b) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(c) în referire la art. 76(b) Cod Penal (faptă din 06.04.2011 – parte vătămată N. S.). 1.6. În temeiul art. 85(1) Cod Penal anulează suspendarea conditionată a executării pedepsei rezultante de 6 luni închisoare dispusă prin sentinta penală nr. 1136 / 16.06.2010 a Judecătoriei Galati (definitivă la 01.03.2011) si descontopeste această pedeapsă în pedepsele componente: -6 luni închisoare aplicată pentru săvârsirea infractiunii de furt calificat, prevăzută de art. 208(1)-209(1)(a),(g) si (i) Cod Penal, cu aplicarea art. 99(3) Cod Penal si art. 74(a) si (c) Cod Penal, în referire la art. 76(d) Cod Penal (faptă din 20/21.03.2009). -6 luni închisoare aplicată pentru săvârsirea infractiunii de furt calificat, prevăzută de art. 208(1)-209(1)(a),(g) si (i) Cod Penal, cu aplicarea art. 99(3) Cod Penal si art. 74(a) si (c) Cod Penal, în referire la art. 76(d) Cod Penal (faptă din 16/17.04.2009). 1.7. În temeiul art. 85(1) Cod Penal anulează suspendarea conditionată a executării pedepsei de 1 an si 3 luni închisoare aplicată prin sentinta penală nr. 1115 / 11.06.2010 a Judecătoriei Galati (definitivă la 22.06.2011) pentru săvârsirea infractiunii de tâlhărie, prevăzută de art. 211(1), (2)(c) Cod Penal, cu aplicarea art. 74(1)(c), în referire la art. 76(1)(b) Cod Penal (faptă din 22.10.2009). 1.8. În temeiul art. 33(a) si 34(1)(b) Cod Penal contopeste următoarele pedepse: -2 ani închisoare aplicată în prezenta cauză pentru săvârsirea infractiunii de furt calificat, prevăzută de art. 208(1)-209(1)(a),(g) si (i) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(c) în referire la art. 76(c) Cod Penal (faptă din 13.11.2010) -1 an si 8 luni închisoare aplicată în prezenta cauză pentru săvârsirea infractiunii de furt calificat, prevăzută de art. 208(1)-209(1)(g) si (i) Cod Penal, , cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(b) si (c) în referire la art. 76(c) Cod Penal (faptă din 12.12.2010) -6 luni închisoare aplicată prin sentinta penală nr. 1136 / 16.06.2010 a Judecătoriei Galati pentru săvârsirea infractiunii de furt calificat, prevăzută de art. 208(1)-209(1)(a),(g) si (i) Cod Penal, cu aplicarea art. 99(3) Cod Penal si art. 74(a) si (c) Cod Penal, în referire la art. 76(d) Cod Penal (faptă din 20/21.03.2009). -6 luni închisoare aplicată prin sentinta penală nr. 1136 / 16.06.2010 a Judecătoriei Galati pentru săvârsirea infractiunii de furt calificat, prevăzută de art. 208(1)-209(1)(a),(g) si (i) Cod Penal, cu aplicarea art. 99(3) Cod Penal si art. 74(a) si (c) Cod Penal, în referire la art. 76(d) Cod Penal (faptă din 16/17.04.2009) -1 an si 3 luni închisoare aplicată prin sentinta penală nr. 1115 / 11.06.2010 a Judecătoriei Galati (definitivă la 22.06.2011) pentru săvârsirea infractiunii de tâlhărie, prevăzută de art. 211(1), (2)(c) Cod Penal, cu aplicarea art. 74(1)(c), în referire la art. 76(1)(b) Cod Penal (faptă din 22.10.2009) urmând ca inculpatul să execute pedeapsa de 2 ani închisoare, sporită la 3 ani închisoare. 1.9. În temeiul art. 33(a) si 34(1)(b) Cod Penal contopeste următoarele pedepse: -3 ani si 4 luni închisoare aplicată în prezenta cauză pentru săvârsirea infractiunii de tâlhărie, prevăzută de art. 211(1),(2)(b) si (c) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(c) în referire la art. 76(b) Cod Penal (faptă din 05.04.2011 – parte vătămată M. N.). -3 ani si 4 luni închisoare aplicată în prezenta cauză pentru săvârsirea infractiunii de tâlhărie, prevăzută de art. 211(1),(2)(b) si (c) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(c) în referire la art. 76(b) Cod Penal (faptă din 05.04.2011 – parte vătămată N. S.). -4 ani si 8 luni închisoare aplicată în prezenta cauză pentru săvârsirea infractiunii de tâlhărie, prevăzută de art. 211(1),(2)(b) si (c), (21)(b) Cod Penal, cu aplicarea art. 37(a) Cod Penal si art. 74(c) în referire la art. 76(b) Cod Penal (faptă din 06.04.2011 – parte vătămată N. S.) urmând ca inculpatul să execute pedeapsa de 4 ani si 8 luni închisoare, sporită la 6 ani închisoare. 1.10. În temeiul art. 37(a), 39(1) si 34(1)(b) Cod Penal, contopeste pedeapsa rezultantă de 3 ani închisoare (punctul 1.8) cu pedeapsa rezultantă de 6 ani închisoare (punctul 1.9), urmând ca inculpatul X să execute pedeapsa de 6 ani închisoare, sporită la 7 ani închisoare. În temeiul art. 71(2) Cod Penal, aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 64(a) teza II (dreptul de a fi ales in autoritatile publice si in functiile elective publice) şi (b) Cod Penal (dreptul de a ocupa o functie implicand exercitiul autoritatii de stat). 1.11. În temeiul art. 88(1) Cod Penal deduce din pedeapsa rezultantă finală de 7 ani închisoare perioada retinerii si a arestării preventive, de la data de 06.04.2011 la zi. 1.12. În temeiul art. 350(1) Cod de Procedură Penală mentine ca legală si temeinică măsura arestării preventive dispuse în privinta inculpatului X. 1.13. În temeiul art. 7(1) din legea nr. 76 / 2008 dispune prelevarea de probe biologice de la inculpat în vederea introducerii în Sistemul National de Date Genetice Judiciare. 1.14. În temeiul art. 118(1)(b) Cod Penal confiscă de la inculpat un cutit folosit la comiterea infractiunii din data de 06.04.2011, cutit aflat la Camera de corpuri delicte a IPJ Galati (dovada seria H nr. 0064042).

Din cate am inteles pedeapsa definitiva este de 7 ani. El a facut recurs imediat ce a primit sentinta. Ii mai poate fi micsorata pedeapsa? In cazul in care la recurs ii da aceeasi pedeapsa mai poate face ceva? Exista sanse?
Si in cam cat timp ar putea iesi, daca ar munci, daca ar merge la scoala etc.? Am auzit ca un an insemna de fapt 8 luni in inchisoare. Cat de adevarat este?
El este arestat de un an la penitenciarul Tichilesti, avand atunci 19 ani.

Va multumesc mult!
Fara a se studia dosarul nu se poate spune daca are sanse sau nu de a se reduce pedeapsa.
Mie imi pare cam mult daca este vorba de 8 ani dar depinde de felul in care a motivat instanta.

Si ce ar trebui sa faca pentru a-i fi redusa pedeapsa?
Va multumesc!
Acum el nu prea mai are ce sa faca.
Depinde foarte mult de avocat si daca situatia permite o redozare a pedepsei.
Conteaza foarte mult motivarea primei instante.