Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Trecere la perioada fiscala lunara - achizitie ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Trecere la perioada fiscala lunara - achizitie intracomunitara

Buna ziua,

Daca am efectuat o achizitie intracomunitara de marfa in luna feb ( marfa facturata in 28 februarie 2014) incepand cu ce luna trecem la perioada fiscala lunara?

Multumesc anticipat de raspuns!
C. fisc:

ART. 156^1 Perioada fiscală
(6^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2)—(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală şi care efectuează o achiziţie intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:

a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în această primă lună a respectivului trimestru;

b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligaţia depunerii unui decont de taxă conform art. 156^2 alin. (1);

c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.

Deci din 01.03.2014 aveti tva lunar. Depuneti:

- D092 [ link extern ] ,
Se depune la organul fiscal competent, în 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achiziţiei intracomunitare.
- D300 pt primele 2 luni, ian+feb, pana la 25.03.2014
- D300 pt martie
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua - ma interesa si pe mine topicul acesta. In cazul de la pct c), ce declaratii ar tb depuse? La mine, exigibilitatea taxei aferente unei prestari de servicii intracomunitare va interveni in luna Iunie 2014. Inteleg ca incepand cu luna Iulie 2014 voi trece la raportarea si plata lunara a TVA, corect?
Ce declaratii vor trebui depuse:
a) D092 banuiesc, pana pe 5 Iulie, corect?
b) D300 pentru trimestrul incheiat, pana le 25 Iulie 2014.
c) D300 pentru luna iulie, pana pe 25 August 2014.
E corect cum am gandit eu aici? Mai trebuie si alte declaratii (392A???)
Multam foarte mult!

Oh, si o alta intrebare - schimbarea perioadei fiscale intervine nu din momentul inscrierii in Registrul operatorilor intracomunitari, ci din momentul efectuarii primei achizitii sau prestari intracomunitare exigibila, corect?
consulting1234, utilizator
consulting1234 a scris:

Buna ziua - ma interesa si pe mine topicul acesta. In cazul de la pct c), ce declaratii ar tb depuse? La mine, exigibilitatea taxei aferente unei prestari de servicii intracomunitare va interveni in luna Iunie 2014. Inteleg ca incepand cu luna Iulie 2014 voi trece la raportarea si plata lunara a TVA, corect?
Ce declaratii vor trebui depuse:
a) D092 banuiesc, pana pe 5 Iulie, corect?
b) D300 pentru trimestrul incheiat, pana le 25 Iulie 2014.
c) D300 pentru luna iulie, pana pe 25 August 2014.
E corect cum am gandit eu aici? Mai trebuie si alte declaratii (392A???)
Multam foarte mult!

Oh, si o alta intrebare - schimbarea perioadei fiscale intervine nu din momentul inscrierii in Registrul operatorilor intracomunitari, ci din momentul efectuarii primei achizitii sau prestari intracomunitare exigibila, corect?

Atentie ca: ART. 156^1 Perioada fiscală (6^1) se refera la achiziţie intracomunitară de bunuri taxabilă în România, deci nu la servicii. Deci trecerea la TVA lunar intervine doar daca exista o achizitie intracomunitară de bunuri taxabilă în România

(6^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2)—(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală şi care efectuează o achiziţie intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:

a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în această primă lună a respectivului trimestru;

b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligaţia depunerii unui decont de taxă conform art. 156^2 alin. (1);

c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.
Ioan Petru Butariu, Contabil
ioanbutariu a scris:

Atentie ca: ART. 156^1 Perioada fiscală (6^1) se refera la achiziţie intracomunitară de bunuri taxabilă în România, deci nu la servicii. Deci trecerea la TVA lunar intervine doar daca exista o achizitie intracomunitară de bunuri taxabilă în România

(6^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2)—(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală şi care efectuează o achiziţie intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:

a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în această primă lună a respectivului trimestru;

b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligaţia depunerii unui decont de taxă conform art. 156^2 alin. (1);

c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.

bun, pot sa pricep lucrul asta, dar in cazul livrarilor intracomunitare de servicii, regula care este? raman la perioada fiscala trimestriala?
consulting1234 a scris:

bun, pot sa pricep lucrul asta, dar in cazul livrarilor intracomunitare de servicii, regula care este? raman la perioada fiscala trimestriala?

Nu se aplica regula trecerii la plata lunara a TVA decat daca aveti achizitii de bunuri. Deci daca este vorba de servicii ramaneti la plata trimestriala, ramanand desigur exceptia in cazul depasirii plafonului de 100.000 euro.
Ioan Petru Butariu, Contabil